برای تأسیس شرکتی تحت عنوان شرکت تعاونی تولید و مصرف حداقل نیاز به وجود ۷ نفر می باشد. شرکت تعاونی تولید و مصرف یکی از هفت نوع شرکت تجاری است که به منظور تولید و فروش اجناس و کالا توسط چند نفر کارفرما برای بهبود وضعیت اقتصادی خود، با همکاری یکدیگر اقدام به تأسیس این شرکت می کنند.

منظور از اجناس و کالا می تواند کالا هایی باشد که برای زندگی لازم و ضروری هستند و این اجناس را یا خود شرکت ها تولید و یا آن ها راخریداری کرده اند و توسط شرکت به فروش می رسند.

تمام سود و ضرر حاصل از این کار بین همه ی شرکا تقسیم خواهد شد و همه ی آن ها در این کار سهیم می باشند.

چهار نوع شرکت تعاونی داریم:

الف- شرکت های تعاونی تولید شهری

ب- شرکت های تعاونی توزیع شهری

ج- شرکت های تعاونی تولید روستایی

د- شرکت های تعاونی توزیع روستایی

فعالیت تعاونی های تولید و مصرف می تواند در زمینه هایی مانند: دامداری، شیلات، امور کشاورزی، عمران و آبادانی کشور، معدن و… باشد.

فعالیت تعاونی های توزیع نیز در زمینه ی توزیع کالا های اساسی و لازم برای زندگی مانند: مسکن، پوشاک، خوراک و موارد دیگر است.

غیر از این موارد اگر شخصی ایده ای برای تأسیس این شرکت داشته باشد می توان ایده و طرح پیشنهادی او را در صورتی که واجد شرایط باشد به حوزه های فعالیت شرکت تعاونی تولید و مصرف اضافه کرد.

شرکت در هر زمینه ای که فعالیت می کند لازم است که حداقل دو سوم از شریکان شرکت، در این زمینه دارای تخصص باشند.

در تأسیس شرکت شرکت تعاونی ذکر این نکته لازم است که دو نوع شرکت تعاونی داریم:

الف- شرکت تعاونی عام، که عضویت و شرکت برای عموم مردم آزاد است

ب- شرکت تعاونی خاص، که در زمینه ی خاصی فعالیت می کند و افراد محدودی می توانند به عضویت این شرکت در آیند مثلا یک شرکت تعاونی فقط مربوط به مشاغل زنان خانه دار است و یا مواردی دیگر

در واقع می توان گفت هدف از تأسیس شرکت های تعاونی تولید و مصرف، ارائه ی خدمات بهتر به مشتریان با حذف واسطه می باشد. بنابراین این شرکت ها از لحاظ اقتصادی بسیار حائز اهمیت می باشند.

 ۷-۱-۱- شرکت تعاونی تولید و مصرف

ویژگی های شرکت تعاونی تولید و مصرف:

۱- باید حتما در اساسنامه ی شرکت نوع فعالیت شرکت (حتی تولیدی یا مصرفی بودن شرکت) مشخص شود

۲- گرفتن مجوز از وزارت تعاون و دیگر مراجع مربوطه لازم و ضروری است

۳- برای تأسیس شرکت حداقل ۳۵ درصد از سرمایه باید پرداخت شود

۴- در انتخاب نام برای شرکت، عبارت تعاونی حتما باید در کنار اسم شرکت ذکر شود

 ویژگی های شرکت تعاونی تولید و مصرف:

۲-۱- شرکت مدنی

همان طور که قبلا اشاره کردیم شرکت ها در قانون ایران به دو نوع تجاری و مدنی تقسیم می شوند.

در شرکت های مدنی فعالیت های شرکت تقسیم می شوند. یعنی مثلا: سرمایه ی شرکت را فقط یک نفر تأمین می کند نه به صورت شراکتی، محل کار شرکت را نفر بعدی آماده می کند و انجام کار بر عهده ی شخصی دیگر می باشد و به همین شکل الی آخر ادامه دارد.

درواقع می توان گفت که در شرکت های مدنی امکانات نسبی در اختیار هر فرد قرار دارد و در یک یا چند نفر متمرکز نشده است. اما همه ی افراد در سود و زیان شرکت سهیم می باشند.

شرکت مدنی خود نیز به دو نوع تقسیم می شود:

الف- شرکت قهری

ب- شرکت اختیاری

منظور از شرکت قهری، شرکتی است که دو یا چند نفر که از طریق ازدواج یا به ارث رسیدن در اموالی با هم شریک شوند. مثلا ملک یا زمینی که از پدر به فرزندانش می رسد.

اما منظور از شرکت اختیاری، شرکتی است که دو یا چند نفر با خرید اموالی با هم شریک شوند مثلا دو نفر یک مغازه را باهم بخرند.

امکان انحلال شرکت مدنی به دو صورت است. یکی اینکه کل مال از بین برود و دیگری اینکه مال تقسیم شود.

ویژگی های شرکت مدنی:

۱- برعکس شرکت های تجاری، شرکت مدنی نیازی به ثبت در اداره ی ثبت شرکت ها ندارد

۲- با وجود حداقل دو نفر امکان تأسیس آن وجود دارد

۳- چون ثبت نمی شود نیازی به نام شرکت و محل اقامت آن نیست

۴- نیازی به حداقل سرمایه ندارد

۵- شخصیت حقوقی ندارد

۳- مزیت های ثبت شرکت چیست؟

بازار اقتصادی این روزها بازار رقابت است. هر کسی می خواهد در کار خود بهترین باشد و از بقیه پیشی بگیرد، اما لازم است که این فعالیت ها در چارچوب قوانینی انجام شود تا نظم کارها نیز حفظ شود.

قبلا با انواع شرکت ها و تا حدودی قوانین آن ها آشنا شدیم. با توجه به این قوانین شما باید انتخاب کنید که فعالیت های خود را تحت نام چه شرکتی می خواهید به مشتریان ارائه دهید تا هم رفاه حال مشتریان فراهم شود و هم بیشترین سود و نفع را برای شما داشته باشد.

در ادامه به مزایای ثبت شرکت اشاره می کنیم تا بدانید اگر در فعالیت اقتصادی خود شرکتی را به ثبت برسانید چه مزایایی شامل حالتان می شود:

۱- کار کردن در کنار چند متخصص دیگر این امکان را به شما می دهد تا کار ها را سریع تر و بهتر انجام دهید

۲- سرمایه و پول بیشتری به نسبت فعالیت فردی در اختیار دارید، که مسئولیت محدودی هم در قبال آن خواهید داشت

۳- در واقع برای ثبت شرکت شما نیاز به کسب اجازه از قانون و مراجع مربوطه دارید، پس زمانی که شرکت را به ثبت می رسانید در واقع به آن جنبه ی قانونی بخشیده اید که در جلب نظر مشتریان بی تأثیر نخواهد بود

۴- با ثبت شرکت در واقع هم حق و حقوقی برای خود و هم برای مشتریان قائل خواهید شد. علاوه بر این مطمئن هستید که در صورت بروز هر مشکلی طبق قانون به آن رسیدگی شده و حقی ضایع نمی شود

۵- با ثبت شرکت این امکان برای مشتری ایجاد می شود تا از توانایی ها و سرمایه های شما اطلاع داشته و حق انتخاب بیشتری داشته باشد. هم چنین می تواند روند پیشرفت کارها را از طریق شرکت پیگیری کند و در جریان امور قرار بگیرد

۶- با ثبت شرکت شما این مجوز را دارید که در مناقصه و یا مزایده شرکت کنید این در حالی است که شما به عنوان یک شخص نمی توانید در مزایده ها شرکت کنید.

۷- با ثبت شرکت می توانید به تجارت با کشورهای دیگر بپردازید

۸- از مزایای ویژه ای که بانک ها برای شرکت ها، مثل: وام در نظر گرفته است برخوردار شوید

۹- از حمایت های بیشتر دولت برخوردار شوید

۱۰- می توانید نمایندگی یکی از شرکت های بزرگ را داشته باشید. چون معمولا این شرکت ها ترجیح می دهند با شرکت های ثبت شده همکاری داشته باشند تا یک نفر

۱۱- و…

۴- مؤسسه و شرکت چه تفاوتی دارند؟

دو مفهوم شرکت و مؤسسه معمولا در کنار هم استفاده می شوند و ممکن است تعبیر های اشتباهی از این دو داشته باشیم . مفهوم شرکت را قبلا به طور مفصل توضیح دادیم، در این جا به توضیح مؤسسه می پردازیم و در ادامه تفاوت های این دو را بیان می کنیم.

مؤسسات برای کارهایی است که جنبه ی فعالیت تجاری ندارد مثل: مدارس و دانشگاه ها، مهد کودک ها، مراکزی که از سالمندان و معلولان نگه داری می کنند، اتحادیه ها و صنف ها، مراکز مربوط به امور خیریه، هنری، فرهنگی، باشگاه های ورزشی و…

مؤسسات خود به دو نوع تقسیم می شوند:

الف- مؤسسات انتفاعی

ب- مؤسسات غیر انتفاعی

در مؤسسات انتفاعی هیچ منفعت و سودی برای مؤسسه نیست اما در مؤسسات غیر انتفاعی سود و منفعت وجود دارد که بین اعضای آن تقسیم می شود.

از مهم ترین تفاوت های مؤسسه و شرکت می توان به این مورد اشاره کرد که برخلاف شرکت ها در مؤسسه تنها با وجود یک نفر می توان آن را ثبت کرد.

در ثبت مؤسسات، معمولا با پیچیدگی مراحل ثبت شرکت ها رو به رو نیستیم.

مؤسسات معمولا برای دادن خدمات بدون کسب سود تأسیس می شوند. هر چند ممکن است در بعضی موارد به منفعت و سودی برسند، که در این صورت دولت آنها را ملزم به پرداخت مالیات می کند اما تمامی شرکت ها برای کسب سود تأسیس می شوند.

یکی دیگر از تفاوت های شرکت با مؤسسه این است که مؤسسات می تواند در اختیار دولت هم باشند.

۵- شرکت های هلدینگ چه نوع شرکت هایی هستند؟

اگر قصد ثبت شرکت دارید حتما نام شرکت های هلدینگ را هم شنیده اید. این شرکت ها در زمینه ی اقتصاد بسیار موفق هستند و در بازار اقتصاد نقش حائز اهمیتی دارند. در این جا می خواهیم به توضیح این نوع شرکت ها بپردازیم و ویژگی ها و معایب آن ها را بیان کنیم.

نام شرکت های هلدینگ از کلمه ی لاتین HOLD به معنای نگه داشتن، گرفته شده است. در این نوع شرکت یک شرکت مادر در رأس شرکت ها قرار دارد و دارای چندین شرکت دیگر است که به عنوان زیر مجموعه ی این شرکت مادر و اصلی می باشند.

نقش این شرکت مادر در واقع مدیریت و کنترل شرکت های زیر مجموعه می باشد و بیشتر سهام شرکت را در دست دارد.

سهام شرکت های هلدینگ در واقع متشکل از سهام شرکت های زیر مجموعه می باشد که بعضی اوقات ممکن است به دلیل پراکندگی شرکت های زیر مجموعه سهام کمی از شرکت ها را در دست داشته باشد.

در واقع در شرکت هلدینگ یا شرکت مادر هیچ گونه فعالیتی مثلا: فروش یا ارائه ی خدمات انجام نمی شود و به دنبال هدف خاصی هم نمی باشد فقط صاحب اموال و دارایی ها می باشد در واقع می توان گفت مانند یک مرکز فرماندهی مدیریت دیگر شرکت ها را بر عهده دارد.

شرکت هلدینگ بدلیل این که اکثریت سهام را خریداری کرده است ( این مقدار سهام خریداری شده نباید کمتر از ۵۰ درصد باشد) می تواند بر کارهای شرکت زیر مجوعه مدیریت داشته و حتی در کارهای آن دخالت کند. شرکت های زیر مجموعه نیز تنها استقلال مالی ندارند وگرنه هم چنان شخصیت حقوقی مستقل و جدا از شرکت هلدینگ را دارا می باشند.

شرکت های مادر خود به دو نوع تقسیم می شوند:

الف- شرکت هلدینگ سرمایه گذاری

ب- شرکت هلدینگ مدیریتی

در شرکت هلدینگ سرمایه گذاری، شرکت مادر با سرمایه گذاری در شرکت های فرعی کسب سود می کند ولی مدیریتی بر کارهای این شرکت ندارد.

اما در شرکت های هلدینگ مدیریتی، شرکت مادر نه تنها به مدیریت و کنترل شرکت زیر مجموعه می پردازد بلکه با سرمایه گذاری در شرکت تابع خود، نیز به سود می رسد.

عوامل متعددی برای تشکیل یک شرکت هلدینگ دخالت دارد که یک از آن ها رسیدن به سو بیشتر می باشد در واقع شرکت هلدینگ با خرید سهام از شرکت های مختلف می تواند به سود بسیار زیادی دست یابد.

یکی دیگر از عوامل تشکیل شرکت هلدینگ این است که می خواهیم بر فعالیت یک شرکت نظارت داشته و تحت کنترل ما باشد. یک شرکت تولید پوشاک را در نظر بگیرید که با خرید سهام یک شرکت تولید پوشاک دیگر در واقع سعی در ارتقاء فعالیت های آن شرکت طبق استاندارد های خود دارد و یا از طریق کاهش هزینه های سرمایه از شرکت تابع خود حمایت کند.

بعضی از کسب و کارها نیز به صورت زنجیره ای می باشند که یک شرکت هلدینگ با حفظ این زنجیره باعث سود دهی هرچه بیشتر این شرکت ها می شوند.

البته شرکت های هلدینگ نیز معایبی دارند یکی از این معایب افزایش و رشد کاذب شرکت ها می باشد هم چنین مدیریت شرکت های هلدینگ کار چندان ساده ای نیست، مالیاتی که شامل این شرکت ها می شود نیز به مراتب بیشتر از شرکت های دیگر است و در آخر اینکه حذف اجباری و انحلال شرکت های زیر مجموعه خیلی راحت انجام می شود.

شرکت های مادر خود به دو نوع تقسیم می شوند:

از مزایای شرکت هلدینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- گرفتاری و درگیری های یک شرکت تولیدی و یا خدماتی را دیگر ندارد

۲- هویت حقوقی شرکت های زیر مجموعه حفظ می شود

۳- در صورتی که یکی از شرکت ها سود دهی کافی نداشته باشد خیلی راحت می توان آن را حذف یا منحل کرد

۴- ریسک کمتر بدلیل اینکه شرکت های زیر مجموعه هویت حقوقی خود را دارند

۵- ممکن از برخی از معافیت های مالیاتی بهره مند شود

 از مزایای شرکت هلدینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۶- چه مواردی باعث انحلال شرکت سهامی خاص می شوند؟

پس از ثبت شرکت ممکن است یک اشتباه کوچک باعث انحلال شرکت شود و تمامی زحمت هایی که برای ثبت شرکت کشیده اید همه در یک لحظه نابود شوند. از طرفی ممکن است که خودتان بخواهید که شرکت را برداشته و به کارش پایان دهید.

با توجه به نوع شرکت ها مواردی که سبب انحلال شرکت می شود با یکدیگر ممکن است تفاوت داشته باشد که ما در این جا به طور خاص به موارد انحلال شرکت سهامی خاص می پردازیم

۶- چه مواردی باعث انحلال شرکت سهامی خاص می شوند؟

اولین چیزی که باید در مورد پایان دادن به فعالیت شرکت بدانید این است که ابتدا باید تمام بدهی ها را به طور کامل پرداخت کنید

موارد زیر از جمله مواردی است که باعث پایان دادن به کار شرکت می شود:

۱- ورشکستگی شرکت

۲- هر شرکتی در یک حوزه و برای انجام هدفی تشکیل می شود اگر شرکت کار را انجام دهد و دیگر کاری برای انجام نباشد و یا بنا به دلایلی دیگر مجوز ادامه ی فعالیت نداشته باشد شرکت منحل می شود

۳- اگر شرکت را برای مدت زمان معینی تأسیس کرده باشید پس از تاریخ انقضای آن دیگر ممکن نیست به کارش ادامه دهد مگر اینکه انجام فعالیت شرکت تمدید شده باشد

۴- اگر در مجمع عمومی شرکت تمامی سهام داران تصمیم به انحلال شرکت بگیرند و به آن رأی مثبت بدهند

۵- اگر شرکت پس از ثبت هیچ فعالیتی نداشته باشد، با درخواست شخص سود برنده از فعالیت،  می تواند منحل شود

۶- در اساسنامه ی شرکت برای تشکیل جلسه های مجمع عمومی تاریخی مشخص شده است که اگر پس ۱۰ ماه از این تاریخ هنوز جلسه تشکیل نشده باشد، افرادی که از کار شرکت سودی بدست می آورند، می توانند درخواست پایان کار شرکت را داشته باشند

۷- اگر پست و سمت مدیر عامل شرکت یا یکی از اعضای هیئت مدیره به هر دلیلی مثلا فوت آن شخص خالی بماند و پس از گذر ۶ ماه هنوز کسی جایگزین این شخص نشده باشد، باز هم اشخاص ذی نفع شرکت می توانند درخواست انحلال آن را کنند

۷- تفاوت شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص چیست؟

در بالا به توضیح هریک از شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص پرداختیم و با آن ها آشنا شدید و همان طور که می دانید این شرکت ها تفاوت هایی را با هم دارند که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم:

۷- تفاوت شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص چیست؟

۱- از مهم ترین تفاوت هایی که بین این دو شرکت وجود دارد این است که در شرکت سهامی عام قسمتی از سرمایه ی شرکت از طریق فروش سهام به عموم مردم تأمین می شود اما در شرکت های سهامی خاص، کل سهام در اختیار تعداد محدود و مؤسسان شرکت می باشد

۲- حداقل میزان سرمایه ی لازم برای تأسیس شرکت سهامی عام ۵ میلیون ریال و برای شرکت سهام خاص ۱ میلیون ریال می باشد

۳- حداقل تعداد شریک های لازم برای شرکت سهامی عام ۵ نفر و در شرکت سهامی خاص ۳ نفر می باشد

۴- برخلاف شرکت های سهامی عام، شرکت های سهامی خاص نمی توانند سهام خود را از طریق اوراق بهادار در بورس و یا بانک ها به فروش برسانند

۵- در شرکت های سهامی خاص، نقل و انتقال سهام با اجازه ی سهام داران ممکن است اما در شرکت های سهامی عام حتی با اجازه ی مجمع عمومی شرکت هم این کار امکان پذیر نیست

۶- شرکت های سهامی خاص مانند شرکت های سهامی عام اجازه ی توزیع اوراق قرضه را ندارد

۷- در انتخاب نام شرکت و برگه و اوراق شرکت سهامی عام، ذکر عبارت سهامی عام الزامی است و در شرکت سهامی خاص، عبارت سهامی خاص باید ذکر شود

۸- در تأسیس شرکت های سهامی لازم است که حتما ۳۵ درصد از سرمایه ی شرکت در یک حساب بانکی به نام شرکت سپرده گذاری شود که در شرکت سهامی خاص این تمام مقدار توسط مؤسسان آن تأمین می شود اما در شرکت سهامی عام تنها ۲۰ درصد آن توسط مالکان شرکت پرداخت می شود و باقی مانده ی آن توسط عموم مردم تأمین می شود

۸- هزینه ی ثبت شرکت سهامی خاص چقدر است؟

قبل از ثبت شرکت بهتر است که با هزینه هایی که در مسیر ثبت شرکت باید متحمل شوید، آشنایی داشته باشید:

یکی از هزینه هایی شاید بتوان آن را تحت عنوان یک هزینه ی ثابت در نظر گرفت هزینه ی ثبت شرکت می باشد که از طرف اداره ی ثبت شرکت ها از شما گرفته می شود.

آگهی که در روزنامه ثبت می کنید برای شما هزینه دارد.

ارسال مدارک برای اداره ی ثبت شرکت ها نیز یکی از هزینه ها خواهد بود.

هزینه های جانبی دیگر مثل هزینه های رفت و آمد نیز وجود دارند و توجه به زمانی که برای ثبت شرکت صرف می کنید این هزینه ها متغیر می باشد.

از دیگر هزینه هایی که برای ثبت شرکت سهامی خاص لازم است هزینه برای تنظیم اساسنامه و اظهار نامه، حق الوکاله، حق الدرج، حق الثبت و… اشاره کرد.

البته هزینه هایی هم هستند که اختیاری می باشند مثل تهیه ی مهر اختصاصی برای شرکت و پلمب دفاتر.

۸- هزینه ی ثبت شرکت سهامی خاص چقدر است؟

۹- مراحل ثبت شرکت سهامی خاص به چه شکل است؟

یکی از مهم ترین مراحلی که باید برای ثبت شرکت طی شود این است که با توجه به هدفی که شرکت دنبال می کند چه نوع شرکتی را انتخاب کنیم تا بتوانیم فعالیت خود را انجام داده و در عین حال به بهترین نتیجه برسیم.

در این جا فرض بر این است که شرکت مورد نظر، شرکت سهامی خاص می باشد و حالا به ترتیب بقیه ی مراحل را توضیح می دهیم:

۱- اولین مرحله تهیه ی مدارک لازم و آماده کردن آن ها برای تحویل به اداره ی ثبت شرکت ها می باشد.

۹- مراحل ثبت شرکت سهامی خاص به چه شکل است؟

این مدارک عبارتند از:

الف- تعیین سمت های مدیریتی شرکت به اضافه ی بازرسان شرکت و هم چنین قبول کردن این سمت ها توسط این افراد و تهیه ی کپی کارت ملی و شناسنامه ی آن ها

ج- تهیه ی رسید بانکی مبنی بر پرداخت ۳۵ درصد از سرمایه ی شرکت

د- تهیه ی دو نسخه از اساسنامه ی شرکت که توسط سهام داران امضا شده است

ه‍- تهیه ی دو نسخه از اظهار نامه ی شرکت مبنی بر اینکه تمام هزینه های لازم برای تأسیس شرکت چه به صورت نقدی و چه به صورت غیر نقدی دریافت شده است و این اظهار نامه نیز به امضای سهام داران شرکت در آمده باشد

و- تهیه و تنظیم صورت جلسه ی مجمع عمومی شرکت در دو نسخه

ز- اگر سهام داران شرکت اشخاص حقیقی نباشند باید کپی روزنامه ی رسمی شخص حقوقی به همراه معرفی نامه ی نماینده و کپی کارت ملی و شناسنامه ی این شخص حقوقی ارائه گردد

ح- اگر یک سهام دار در شرکت وجود دارد که تابعیت ایرانی ندارد و خارجی می باشد باید کپی پاسپورت این شخص تهیه گردد و در صورتی که این شخص حقوقی باشد باید گواهی ثبت شرکت به همراه اصل و ترجمه ی وکالت نامه تهیه شود.

ط- هم چنین باید اقرار نامه ای توسط سهام داران شرکت تهیه شود که در آن شایستگی آن ها برای حضور در این جمع بیان شده باشد و اینکه هیچ ممانعت قانونی برای آن ها وجود ندارد

ی- اقرار نامه ای هم باید برای بازرسان شرکت تهیه شود که در آن نشان دهد هیچ نسبت فامیلی درجه یکی با سهام داران شرکت ندارند

ک- تهیه ی فتوکپی و یا اصل وکالت نامه

ل- پرداخت یک فیش به مبلغ ۴۰ هزار ریال به عنوان هزینه ی شرکت

م- تهیه ی اصل یا کپی قیم نامه

۲- دومین مرحله پس از تهیه ی این مدارک این است که به سامانه ی اینترنتی ثبت شرکت ها مراجعه کرده و در آن جا تمامی اطلاعاتی که لازم است را اعم از نام شرکت، محور فعالیت شرکت، سرمایه ی اولیه، اسامی سهام داران و میزان سهم هر کدام، سمت آن ها در شرکت و… پر کنید.

چند نکته در خصوص انتخاب نام شرکت بسیار مهم است که اشاره به این نکات خالی از لطف نمی باشد. اول اینکه شما باید پنج نام برای شرکت خود ثبت کنید که اولا تکراری نباشند و بتواند تا حدودی معرف شرکت باشد. دلیل اینکه پنج اسم باید انتخاب کنید این است که در صورت تأیید نشدن یکی از آن ها اسامی دیگری برای بررسی وجود داشته باشد.

اسم انتخابی باید معنا دار و خلاف شئونات اسلامی نباشد. از کلمه های انگلیسی نمی توانید استفاده کنید.

۳- پس از اینکه اطلاعات لازم را وارد کردید و در صورت تأیید شدن نام شرکت مرحله ی بعد ارسال تمام مدارک به اداره ی ثبت شرکت ها می باشد.

۴- پس از آن که مدارک با پست سفارشی به اداره ی ثبت شرکت ها ارسال کردید یک شماره ی مرسوله به شما تعلق می گیرد که باید در سامانه ی ثبت شرکت ها آن را وارد نمایید.

۵- در صورتی که هیچ مشکل و نقصی در کار نباشد یک پیش نویس آگهی ثبت برای شما صادر می شود که شما می توانید با در دست داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی برای دریافت مدارک ثبتی و امضاهای لازم به دفتر ثبت شرکت ها مراجعه کند.

۶- بعد از آن لازم است ک آگهی ثبت شرکت خود را در روزنامه های کثیر الانتشار به اطلاع برسانید

۷- در نهایت پس از ثبت آگهی شرکت در روزنامه شما می توانید فعالیت خود را تحت عنوان یک شرکت سهامی خاص آغاز کنید.