هر شرکتی پس از ثبت مجاز به تغییراتی در اساسنامه و یا مواردی که مرتبط با شرکت است می باشد. این تغییرات شامل تغییرات و تصمیمات شرکت می باشد که طی مجمع عمومی/عمومی فوق العاده و یا جلسات هیات مدیره اخذ شده اند. مطابق ماده 200 قانون تجارت فصل دوم درمقررات راجع به ثبت شرکتها و نشرشرکتنامه ها، ثبت تغییرات در موارد ذیل لازم الاجراست:
* تغییر اساسنامه شرکت یا تمدید مدت شرکت زائد بر مدت مقرر
* انحلال شرکت(‌حتی در مواردی که انحلال به واسطه انقضای مدت شرکت صورت می‌گیرد)
* تعیین کیفیت تفریغ حساب یا تبدیل شرکاء یا خروج بعضی از آنها از شرکت
* تغییر اسم شرکت
* و در هر تقسیم راجع به مورد معین ماده 58 قانون تجارت، در ماده 9 نظامنامه قانون تجارت، علاوه بر موارد ذکر شده، تغییر مدیر/مدیران شرکت هم افزوده شده است.
مراحل ثبت تغییرات شرکت
جهت ثبت تغییرات می بایست تقاضای تغییرات خود را از طریق سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس الکترونیکی http://irsherkat.ssaa.ir/Design/Establishment.aspx ثبت نمایید. قابل توجه است که عدم اطلاع رسانی تغییرات و انعکاس ندادن آنها به مراجع مربوطه یا هر گونه اخفاء اطلاعات که موجب ضرر و زیان و اغفال دیگران گردد موجبات پاسخگویی فرد را فراهم نموده و عدم ثبت مراتب، نافی مسئولیت و جبران خسارات وارده و قصور قانونی شخص خاطی نخواهد بود.
مطابق ماده 9 قانون تجارت، اطلاع رسانی تغییرات در وضعیت شرکت ثبت شده ضروری می باشد. و عدم اطلاع رسانی تغییرات و انعکاس ندادن آنها به مراجع مربوطه یا هر گونه اخفاء اطلاعات که موجب ضرر و زیان و اغفال دیگران گردد سبب خطای مدیران و پاسخگویی آنان می گردد، و عدم ثبت مراتب، نافی مسئولیت و جبران خسارات وارده و قصور قانونی شخص خاطی نخواهد بود.
بخشنامه های الحاقی جهت ثبت و تغییر شرکت ها:
بخشنامه 91/7/2- 120266/91 :
* ایجاد و تغییرات نهادهای پولی و اعتباری برای تاسیس و تغییرات نیازمند اخذ مجوز از بانک مرکزی می باشند.
بخشنامه 90/10/26-192938 /90 :
* موسسات فعال بدون مجوز از بانک مرکزی، برای تغییرات و انحلال نیاز به اخذ مجوز ندارند.
* موسسات فعال دارای مجوز از بانک مرکزی، با مجوز از بانک اقدام به تغییرات و انحلال خواهد کرد.
بخشنامه ی 90/10/19-189751/90 :
* ضرورت ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری برای مدیران(مدیر عامل/ اعضای هیئت مدیره) و بازرسین شرکت های تجاری در مرحله ی تاسیس
* به هنگام تغییرات،اظهار و تایید عدم سوپیشینه کیفری مدیران و بازرسین در ذیل صورتجلسه ی مجامع عمومی و عادی(سالیانه و یا فوق العاده)کفایت می نماید.
طبق بخشنامه ی 90/3/2-39852/90 :
* برای تاسیس و تغییرات نهادهای پولی و اعتباری از قبیل بانک ها،موسسات اعتباری،تعاونی های اعتباری،صندوق های قرض الحسنه،صرافی ها و شرکت های واسپاری(لیزینگ) اخذ مجوز از بانک مرکزی ضروری می باشد.
انواع ثبت تغییرات شرکتها
برخی از ثبت تغییرات شرکتها به شرح ذیل می باشد:
* ثبت تغییر آدرس
* ثبت تغییر الحاق موضوع
* ثبت نقل و انتقال سهام
* ثبت تغییر نام شرکت
* ثبت تغییر افزایش سرمایه
* ثبت تغییر کاهش سرمایه
* ثبت تمدید هیئت مدیره
* ثبت تغییر سمت هیئت مدیره
جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و درخواست ثبت موضوع مورد نظر با شرکت ماهان و ارتباط با همکاران ما بر روی مطالب بالا کلیک فرمایید.