هر شرکتی پس از ثبت مجاز به تغییراتی در اساسنامه و یا مواردی که مرتبط با شرکت است می باشد. این تغییرات شامل تغییرات و تصمیمات شرکت می باشد که طی مجمع عمومی/عمومی فوق العاده و یا جلسات هیات مدیره اخذ شده اند. مطابق ماده 200 قانون تجارت فصل دوم درمقررات راجع به ثبت شرکتها و نشرشرکتنامه ها، ثبت تغییرات در موارد ذیل لازم الاجراست:
* تغییر اساسنامه شرکت یا تمدید مدت شرکت زائد بر مدت مقرر
* انحلال شرکت(‌حتی در مواردی که انحلال به واسطه انقضای مدت شرکت صورت می‌گیرد)
* تعیین کیفیت تفریغ حساب یا تبدیل شرکاء یا خروج بعضی از آنها از شرکت
* تغییر اسم شرکت
* و در هر تقسیم راجع به مورد معین ماده 58 قانون تجارت، در ماده 9 نظامنامه قانون تجارت، علاوه بر موارد ذکر شده، تغییر مدیر/مدیران شرکت هم افزوده شده است.
مراحل ثبت تغییرات شرکت
جهت ثبت تغییرات می بایست تقاضای تغییرات خود را از طریق سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به آدرس الکترونیکی http://irsherkat.ssaa.ir/Design/Establishment.aspx ثبت نمایید. قابل توجه است که عدم اطلاع رسانی تغییرات و انعکاس ندادن آنها به مراجع مربوطه یا هر گونه اخفاء اطلاعات که موجب ضرر و زیان و اغفال دیگران گردد موجبات پاسخگویی فرد را فراهم نموده و عدم ثبت مراتب، نافی مسئولیت و جبران خسارات وارده و قصور قانونی شخص خاطی نخواهد بود.
مطابق ماده 9 قانون تجارت، اطلاع رسانی تغییرات در وضعیت شرکت ثبت شده ضروری می باشد. و عدم اطلاع رسانی تغییرات و انعکاس ندادن آنها به مراجع مربوطه یا هر گونه اخفاء اطلاعات که موجب ضرر و زیان و اغفال دیگران گردد سبب خطای مدیران و پاسخگویی آنان می گردد، و عدم ثبت مراتب، نافی مسئولیت و جبران خسارات وارده و قصور قانونی شخص خاطی نخواهد بود.
بخشنامه های الحاقی جهت ثبت و تغییر شرکت ها:
بخشنامه 91/7/2- 120266/91 :
* ایجاد و تغییرات نهادهای پولی و اعتباری برای تاسیس و تغییرات نیازمند اخذ مجوز از بانک مرکزی می باشند.
بخشنامه 90/10/26-192938 /90 :
* موسسات فعال بدون مجوز از بانک مرکزی، برای تغییرات و انحلال نیاز به اخذ مجوز ندارند.
* موسسات فعال دارای مجوز از بانک مرکزی، با مجوز از بانک اقدام به تغییرات و انحلال خواهد کرد.
بخشنامه ی 90/10/19-189751/90 :
* ضرورت ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری برای مدیران(مدیر عامل/ اعضای هیئت مدیره) و بازرسین شرکت های تجاری در مرحله ی تاسیس
* به هنگام تغییرات،اظهار و تایید عدم سوپیشینه کیفری مدیران و بازرسین در ذیل صورتجلسه ی مجامع عمومی و عادی(سالیانه و یا فوق العاده)کفایت می نماید.
طبق بخشنامه ی 90/3/2-39852/90 :
* برای تاسیس و تغییرات نهادهای پولی و اعتباری از قبیل بانک ها،موسسات اعتباری،تعاونی های اعتباری،صندوق های قرض الحسنه،صرافی ها و شرکت های واسپاری(لیزینگ) اخذ مجوز از بانک مرکزی ضروری می باشد.
انواع ثبت تغییرات شرکتها
برخی از ثبت تغییرات شرکتها به شرح ذیل می باشد:
* ثبت تغییر آدرس
* ثبت تغییر الحاق موضوع
* ثبت نقل و انتقال سهام
* ثبت تغییر نام شرکت
* ثبت تغییر افزایش سرمایه
* ثبت تغییر کاهش سرمایه
* ثبت تمدید هیئت مدیره
* ثبت تغییر سمت هیئت مدیره
جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و درخواست ثبت موضوع مورد نظر با شرکت ماهان و ارتباط با همکاران ما بر روی مطالب بالا کلیک فرمایید.

مشاوره رایگان
مشـــــاوره آنلاین
آسان ترین راه برای انواع خدمات ثبت شرکت را با ما تجربه کنید
ثبت در خواست
خیابان فاطمی، میدان جهاد ، مجتمع تجاری پرنیان ،طبقه دوم ، واحد 48
87700108 (021)
sabtesherkatmahan@gmail.com
اطـــلاعــات ثبت شرکت ماهان
× مشاوره آنلاین