مطابق ماده 571 قانون مدنی، شرکت عبارت است از اجتماع حقوق مالکین متعدد در شی واحد به نحو مشاع. هرگاه امور مالی در مالکیت مشترک دو یا چند نفر باشد، چنین مالکیتی مشاع و چنین حالتی اشاعه نامیده می شود. اشاعه یعنی مالکیت همه مالکان، در همه ذرات شی مربوط پراکنده بوده و وجود داشته است. شرکت مالکیت مشاع است و تشکیل آن یا ناشی از عقد(اختیار) است و یا جنبه قهری دارد. شرکت همان طور ذکر شد شرکت در لغت به معنی مشارکت و گردهم آمدن بیش از دو نفر به منظور تشکیل یک مجموعه جهت انجام فعالیت های اقتصادی می باشد. به بیان دیگر گردهم آمدن اشخاصی بیش از دو نفر به منظور انجام فعالیت های اقتصادی با بهره بری و کسب سود مالی پس از کسر هزینه های انجام شده و تقسیم سود باقیمانده بین اعضا را شرکت گویند.
انواع شرکت ها: شرکت تجاری، شرکت مدنی(حقوقی)
شرکت تجاری: شرکت تجاری به شرکتی اطلاق می شود که زیر نظر قوانین تجاری تشکیل می شود. هدف از تشکیل شرکتهای تجاری کسب سود و منفعت و تقسیم آن میان اعضا شرکت می باشد. کلیه فعالیت های شرکت پیرامون امور تجاری و بازرگانی شکل می گیرد.
انواع شرکت های تجاری : شرکت با مسئولیت محدود، شرکت سهامی خاص، شرکت سهامی عام، شرکت تضامنی، شرکت مختلط(سهامی و غیر سهامی)، شرکت نسبی، شرکت تعاونی تولید و مصرف
شرکت مدنی: شرکت مدنی شرکتی است که از اجتماع مالکین متعدد (دو یا چند نفر) برای کسب درآمد از طریق فعالیت مشترک تشکیل می شود که از در هم آمیختن سهم الشرکه نقدی وغیرنقدی افراد حقیقی و حقوقی به وجود آمده است، با این تفاوت که مالکیت سرمایه به شخص حقوقی شرکت انتقال نمی یابد و هر یک از شرکا در نفع و ضرر سهیم می باشند. اداره شرکت مدنی مطابق شرایط درج شده بین شرکا می باشد. شریکی که جهت اداره کردن شرکت انتخاب شده باشد می تواند هر عملی را لازم است انجام دهد و مسئول خسارات حاصل از کارهای خود نیست، مگر اینکه مرتکب تقصیر یا غفلت و اهمال شده باشد. همچنین می تواند اداره شرکت به عهده شرکا متعدد باشد.
مراحل ثبت شرکت
جهت ثبت شرکت شخص می بایست به سامانه سازمان ثبت شرکتها مراجعه و فرم های ثبت شرکت را به صورت اینترنتی تکمیل نماید. پس تایید توسط اداره ثبت شرکتها، می بایست فرم های تایید شده را پرینت و به همراه مدارک مورد نیاز تسلیم اداره ثبت شرکت ها نماید. در صورت تأیید اداره ثبت، این مرکز دستور آگهی صادر می نماید و اشخاص باید پیگیر مراحل بعدی خود به صورت حضوری باشند، این مراحل زمان بر بوده و دوندگی های بسیاری در این زمینه خواهد داشت. بدین منظور باتوجه به حجم مشکلات مدیران، شلوغی و ترافیک کاری شرکتها گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان جهت تسهیل و آسایش شما عزیزان سامانه الکترونیکی راه اندازی شد تا به سهولت و به صورت غیر حضوری شما سروران گرامی بتوانید در هر کجای ایران و جهان به صورت آنلاین و 24ساعته با این مرکز عقد قرارداد نموده و پیگیری پرونده و ارسال مدارک نمایید.
گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان سعی بر این دارد که در مدت 1روز کاری نام شرکت شما را تایید و در 4روز کاری به صورت تضمینی به ثبت برساند و آماده تحویل گرداند؛ ودر کمترین زمان خدماتی مفید و تخصصی به صورت غیرحضوری با کمترین هزینه ارائه دهد تا در راستای پیشرفت و ارتقاع برند و تجارت شما قدمی بردارد.
انواع خدمات ثبت شرکت
*ثبت شرکت با مسئولیت محدود
*ثبت شرکت سهامی خاص
*ثبت شرکت تعاونی
*ثبت شرکت صرافی
*ثبت شعب شرکتهای خارجی در ایران
*ثبت شرکت تضامینی
*ثبت شرکت در مناطق آزاد
جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و درخواست ثبت موضوع مورد نظر با شرکت ماهان و ارتباط با همکاران ما بر روی مطالب بالا کلیک فرمایید.