برند، نمانام، نام تجاری یا علامت تجاری عبارت است از یک نام، عبارت، طرح، نماد، نشانه، علامت و یا ترکیبی از این عبارات است که مشخص‌کننده خدمات یا محصولی خاص است که کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص/بنگاه را از دیگر محصولات و خدمات مشابه متمایز می‌گردد. به بیانی دیگر برند چیزی است که مخاطب یا مشتری با دیدن، شنیدن، حس کردن و یا هرگونه ارتباطی با آن بصورت ذهنی، دیداری یا شنیداری ویژگی‌های آن را در ذهن و قلب خود تداعی می‌کند. همچنین، برند علاوه بر یک نام، جلوه‌ ی تصویری و بصری مانند یک لوگو یا نشانه را نیز تداعی می کند. بنابراین، برند دارای یک لوگو و علامت تجاری منحصر به فرد و متمایز است، که با هدف فروش محصولات یا خدمات به کار برده می‌شود. مطابق ماده 47 قانون ثبت تجارت، هرگونه استفاده از نام تجارتي توسط اشخاص ثالث‌، به صورت نام تجارتي يا علامت يا علامت جمعي‌، يا هرگونه استفاده از آنها كه عرفاً باعث فريب عموم شود، غيرقانوني تلقي مي‌شود.
مطابق ماده 30 قانون ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی وعلائم تجاری مفهوم علامت، علامت جمعی، نام تجاری(برند) به شرح ذیل می باشد:
     * علامت: هر نشان قابل رؤيتي كه بتواند كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از هم متمايز سازد.
    * علامت جمعي: هر نشان قابل رؤيتي كه باعنوان علامت جمعي در اظهارنامه ثبت معرفي شود و بتواند مبدأ و يا هرگونه خصوصيات ديگر مانند كيفيت كالا ياخدمات اشخاص حقيقي و حقوقي را كه از اين نشان تحت نظارت مالك علامت ثبت شده جمعي استفاده مي‌كنند متمايز سازد.
    * نام تجارتي: اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده شخص حقيقي يا حقوقي باشد.
مطابق ماده31 قانون مزبور، حق استفاده انحصاري از يك علامت به كسي اختصاص دارد كه آن علامت را مطابق مقررات اين قانون به ثبت رسانده باشد.
مزایای ثبت علامت تجاری
در ذیل به برخی از مزایای ثبت علامت تجاری اشاره می نماییم:
     * بهبود تشخیص محصولات توسط مشتریان
     * متمایز کردن محصولات از محصولات مشابه
     * ابزار بازاریابی و اساس ایجاد وجهه و شهرت شرکت
     * جز ضروری موافقت نامه های اعطای نمایندگی
     * تشویق شرکت ها در حفظ یا بهبود کیفیت محصولات سرمایه گذاری
     * ممکن است دارایی ارزشمند کسب و کار باشد و یا مفید برای دریافت وام
     * داده شدن اجازه استفاده از علائم به اشخاص ثالث و منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیازها
علائم تجاری غیرقابل ثبت
مطابق ماده 32 قانون ثبت علائم تجاری، در موارد ذیل علائم تجاری قابل ثبت نمی باشند:
     * نتواند كالاها يا خدمات يك مؤسسه را از كالاها و خدمات مؤسسه ديگر متمايز سازد.
     * خلاف موازين شرعي يا نظم عمومي يا اخلاق حسنه باشد.
     * مراكز تجاري يا عمومي را به ويژه درمورد مبدأ جغرافيايي كالاها يا خدمات يا خصوصيات آنها گمراه كند.
     * عين يا تقليد نشان نظامي‌، پرچم‌، يا ساير نشانهاي مملكتي يا نام يا نام اختصاري يا حروف اول يك نام يا نشان رسمي متعلق به كشور، سازمانهاي بين‌الدولي يا سازمانهايي كه تحت كنوانسيونهاي بين‌المللي تأسيس شده‌اند، بوده يا موارد مذكور يكي از اجزاء آن علامت باشد، مگر آن كه توسط مقام صلاحيتدار كشور مربوط يا سازمان ذي‌ربط اجازه استفاده از آن صادر شود.
     * عين يا به طرز گمراه‌ كننده‌اي شبيه يا ترجمه يك علامت يا نام تجاري باشد كه براي همان كالاها يا خدمات مشابه متعلق به مؤسسه ديگري در ايران معروف است‌.
     * عين يا شبيه آن قبلاً براي خدمات غيرمشابه ثبت و معروف شده باشد مشروط بر آن كه عرفاً ميان استفاده از علامت و مالك علامت معروف ارتباط وجود داشته و ثبت آن به منافع مالك علامت قبلي لطمه وارد سازد. *عين علامتي باشد كه قبلاً به نام مالك ديگري ثبت شده و يا تاريخ تقاضاي ثبت آن مقدم يا داراي حق تقدم براي همان كالا و خدمات و يا براي كالا و خدماتي است كه به‌لحاظ ارتباط و شباهت موجب فريب و گمراهي شود.
حقوق ناشي از ثبت علامت‌ تجاری
مطابق ماده40 قانون ثبت علائم تجاری، حقوق ناشي از ثبت علامت‌ به شرح ذیل می باشد:
     *  استفاده از هر علامت كه در ايران ثبت شده باشد، توسط هر شخص غيراز مالك علامت‌، مشروط به موافقت مالك آن مي‌باشد.
     * مالك علامت ثبت شده مي‌تواند عليه هر شخصي كه بدون موافقت وي از علامت استفاده كند و يا شخصي كه مرتكب عملي شود كه عادتاً منتهي به تجاوز به حقوق ناشي از ثبت علامت گردد، در دادگاه اقامه دعوي نمايد. اين حقوق شامل موارد استفاده از علامتي مي‌شود كه شبيه علامت ثبت شده است و استفاده از آن براي كالا ياخدمات مشابه‌، موجب گمراهي عموم مي‌گردد.
     * حقوق ناشي از ثبت علامت‌، اقدامات مربوط به كالاها و خدماتي را كه توسط مالك علامت يا با موافقت او به كشور وارد و در بازار ايران عرضه مي‌گردد، شامل نمي‌شود.
مدت اعتبار و تمديد علامت تجاری
مدت اعتبار ثبت علامت ده سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت آن مي‌باشد. اين مدت با درخواست مالك آن براي دوره‌هاي متوالي ده ساله با پرداخت هزينه مقرر، قابل تمديد است‌. يك مهلت ارفاقي شش ماهه كه از پايان دوره شروع مي‌شود، براي پرداخت هزينه تمديد، با پرداخت جريمه تأخير، درنظر گرفته مي‌شود.
مراحل ثبت علائم تجاری
متقاضیان جهت ثبت اظهارنامه ی علائم تجاری می بایست با ورود به سامانه ثبت علائم تجاری http://iripo.ssaa.ir اقدام به ثبت برند نمایند. شایان ذکر است، جهت ثبت برند ابتدا باید در سامانه مذکور ثبت نام و سپس اقدام به ثبت برند نمایید. پاسخ ثبت برند توسط اداره ثبت از طریق بخش پیگیری اظهارنامه و خلاصه پرونده حساب کاربری قابل مشاهده می باشد.
انواع خدمات ثبت برند
*ثبت برند و علائم تجاری در ایران
*ثبت نام و علائم تجاری بین المللی
*ثبت تمدید نام و علائم تجاری
*ثبت نقل و انتقال نام و علائم تجاری
*ثبت افزایش کالای نام و علائم تجاری
جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و درخواست ثبت موضوع مورد نظر با شرکت ماهان و ارتباط با همکاران ما بر روی مطالب بالا کلیک فرمایید.