حتما شما هم با واژه ثبت شرکت صرافی آشنا هسنید و می دانید که کار صرافی چیست. معمولا همه ما به صرافی مراجعه کرده ایم و از نزدیک با این شغل آشنا هستیم. اما شاید در مورد شرکت صرافی خیلی آشنا نباشیم. و ندانیم شرکت صرافی با خود صرافی چه تفاوتی دارد. ما سعی کرده ایم در این مقاله سعی کرده شده است تا شما را با واژه شرکت صرافی و همچنین مراحل ثبت شرکت صرافی آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی در این باره به شما ارائه دهیم.

صرافی ملی ایران

ساختمان صرافی ملی ایران

معرفی شرکت های صرافی

اساسا عمده امور شرکت صرافی مربوط به خرید و فروش اسناد و اوراق تجاری/ارزی می باشد. بنابراین، به شرکتی که موضوع فعالیت آن اعم از خرید و فروش نقدی ارز. انجام عملیات های مربوط به حواله های ارزی به کمک موسسات اعتباری و پولی. ارائه خدمات ارزی برون مرزی به کمک کارگزاران در چارچوب قوانین ارزی، خرید و همچنین فروش مسکوک طلای ضرب شده توسط بانکی مرکزی باشد، صرافی می گویند.

معرفی انواع شرکت های صرافی

شرکت های صرافی در دستوالعمل مربوطه به دو دسته بندی تقسیم شده اند:

 •  نوع اول:
  به صرافی هایی که کار خرید و فروش نقدی ارز(غیر الکترونیک) کشورها را انجام می دهند. صرافی نوع اول می گویند. همچنین لازم به ذکر است که سایر معاملات ارزی و غیرارزی توسط این صرافی ها ممنوع می باشد.
 •  نوع دوم:
  در شرکت های صرافی نوع دوم علاوه بر خرید و فروش نقدی ارز، مبادلات ارزی در چارچوب مقررات ارزی و با شرایط خاص خود نیز انجام می شود.
خریدانواع ارز ها از صرافی

صرافی محلی برای خرید ارز

شرایط اعضای موسسین شرکت صرافی در ایران

در شرکت های صرافی در ایران اعضای موسسين بايد دارای شرایط ذیل باشند:

 1. داشتن تابعيت ايران و سکونت در ايران.
 2. پيروی از يکي از اديان رسمي کشور.
 3. داشتن صلاحيت های فردي.
 4. نداشتن سابقه چک های برگشتي و رفع سوء اثر نشده در شبکه بانکي کشور.
 5. نداشتن بدهي های غيرجاري در مؤسسات اعتباري.
 6. نداشتن سمت های مديرعاملی، نداشتن عضـویت در هيـأت مديره. و همچنين نداشـتن همزمان سهم يا سهم الشراکت در دیگر صرافی های موجود و همچنین نداشتن مشارکت همزمان در تأسيس دیگر صرافی ها.
 7. مشخص بودن وضعیت دقیق بدهی های قطعی مالياتی (طبق اجـرای مـاده ١٨٦ قـانون ماليات های مستقيم).

نکات مهم در خصوص مراحل ثبت شرکت صرافی

باید این نکته مهم را نیز بدانید که مراحل ثبت شرکت صرافی صرفا با دریافت مجوز رسمی از بانک مرکزی مجاز می باشد. و هرگونه فعالیت در زمینه عملیات صرافی، تنها وابسته به اخذ مجوز از بانک مرکزی است. علاوه بر این صرافی صرفا مجاز به انجام فعالیت در چاچوب تعریفی مفاد این دستورالعمل، قوانین و مقررات مربوط و دیگر بخشنامه های بانک مرکزی می باشد.

تاسیس شرکتهای صرافی نوع اول و دوم تنها در قالب شرکتهای تضامنی مجاز می باشند. درغیر این صورت فقط می توانند در قالب شرکتهای سهامی خاص توسط موسسات اعتباری ایجاد شوند. این نیز حائز اهمیت است که تاسیس شعبه توسط صرافی ها ممنوع است.

مراحل ثبت شرکت صرافی

شرایط ثبت شرکت صرافی

بر اساس ماده 3 ضوابط تاسیس دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و همچنین نظارت بر صرافی ها و تأسیس صرافی توسط موسسات اعتباری. با رعايت قوانين و مقررات ناظر بـر آنها، و صرفاً به شکل شرکت سهامی خاص. و توسط اشخاص حقيقی فقط در قالب شرکت تضامنی امکان پذير است.

به موجب دستورالعمل ماده 4 ضوابط تاسیس صرافی ها، فعالیت و نظارت بر صرافی ها و تاسیس صرافی ها در مناطق آزاد بر حسـب مقـررات موجـود. نيازمنـد موافقت مراجع ذيصلاح از قبيل سازمان منطقه آزاد تجاري ـ صنعتی بوده، و موسسین آن نیز مکلف هستند. موافقت کتبي مراجع مزبور را به همراه ساير مدارک مورد نياز را به بانـک مرکـزی ارائـه دهند.

طبق ماده 11 سرمایه دستورالعمل اجرایی مذکور حداقل مبلغ سرمایه به منظور تاسیس صرافی متعلق به موسسه اعتباری. و نیز صرافی های در شهر تهران و شهرهای بزرگ (اصفهان، اهواز، تبریز، شیراز، کرج و مشهد) به مبلغ چهل میلیارد ریال معادل چهار میلیارد تومان. و در سایر شهرها مبلغ بیست میلیارد ریال معادل دو میلیارد تومان تصویب گردیده است. لازم به ذکر است این مبلغ باید قبل از ثبت صرافی تماماً به صورت نقدی نزد یکی از موسسات اعتباری توزیع گردد.

سخن آخر

گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان دارای 12 سال سابقه دقیق کاری در حوزه ی امور اداری مختلف. مانند ثبت واحدهای تولیدی، صنعتی، کشاورزی و … و علاوه بر آن امور ثبتی شرکت و علائم تجاری آن. نگاه بر مرتفع کردن نگرانی های اجرایی متقاضیان خود داشته است. با توجه به اینکه مورد که انجام امورات اداری و ثبتی، بسیار زمانبر و پیچیده می باشد. گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان سعی بر آن داشته تا خدماتی در مسیر تسهیل فعالیت های اقتصادی ارائه داده. و در کمترین زمان نیز درخواست متقاضیان را اجرا نماید.

برای آشنایی دقیق تر با خدمات ارائه شده توسط گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان. و همچنین رفع ابهام های احتمالی در هر نوع خدمات اداری و ثبتی می توانید از بخش های مختلف وب سایت بهره ببرید. گفت این نکته خالی از لطف نیست که با درج نظرات خود ما را در ارتقای سیستم اجرایی و اطلاع رسانی گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان یاری می کنید.

این افتخار مجموعه ماست که با راه اندازی یک مرکزی تمام الکترونیک، توانسته باشیم به صورت 24ساعته خدمات الکترونیکی آنلاین به شما عزیزان و سروران گرامی ارائه دهیم و قدمی جهت اعتلا و ارتقاء صنعت واقتصاد کشورمان برداشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.