اگر می خواهید درباره شرکت با مسئولیت محدود بیشتر بدانید. بهتر است بدانید روزانه با تردد در مکان های مختلف تابلو های مختلف شرکت ها را با نام های مختلف میبینیم. عموم افراد جامعه تمامی این تابلو ها را با نام شرکت میشناسند. اما به راستی چه تفاوتی میان انواع مختلف شرکت ها و نحوه ثبت شرکت ها وجود دارد؟

انواع مختلفی از شرکت ها با مسئولیت های مختلف وجود دارد که برای هرکدام چهارچوب و قوانین خاصی مطرح شده است. به عنوان مثال (شرکت با مسئولیت محدود) یکی از رایج ترین انواع شرکت ها بازرگانی در کشور ما است که موضوع آن اساسا تجارت است و نمی تواند به فعالیت دیگری بپردازد.

به موجب ماده 94 قانون تجارت، تشکیل (شرکت با مسئولیت محدود) بین 2 یا چند نفر با هدف امور تجاری و تجارت صورت میگیرد و هریک از شرکاء تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت است. به این ترتیب در (شرکت با مسئولیت محدود) سرمایه کل شرکت به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمیشود.

زمان ثبت شرکت

بازه زمانی لازم برای ثبت شرکت

ویژگی شرکت با مسئولیت محدود

یکی از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های (شرکت با مسئولیت محدود) حوضه فعالیت آن است. به عبارت دیگر (شرکت با مسئولیت محدود) با هدف تجارت و سود سازی تشکیل میشود و این شرکت مجاز نیست به امور دیگری بپردازد.

در نام شرکت حتما باید عبارت، با مسئولیت محدود، قید شود در غیر اینصورت آن شرکت در مقابل شخص ثالث شرکت تضامنی به حساب می آید و تابع قوانین شرکت های تضامنی خواهد بود. موضوع مهم دیگر در تعیین نام شرکت های با مسئولیت محدود نباید نام هیچ یک از شرکاء آورده شود وگرنه در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را خواهد داشت.

اینفو شرکت با مسئولیت محدود

ویژگی شرکت با مسئولیت محدود

شرایط ثبت شرکت با مسئولیتهای محدود

در این نوع از شرکت ها حداقل شرکاء باید 2 نفر باشند. کمتر از 2 نفر برای ثبت (شرکت با مسئولیت محدود) امکان پذیر نیست، اما بیشتر از 2 نفر مانعی ندارد.

حداقل سرمایه مورد نظر برای ثبت (شرکت با مسئولیت محدود) 1،000،000 میلیون ریال است. و میزان سرمایه آورده هریک از شرکاء باید کاملا مشخص باشد چرا که در (شرکت با مسئولیت محدود) سرمایه به سهام تقسیم نمیشود و هریک از شرکاء به میزان سرمایه آورده خود مسئول قروض و تعهدات شرکت است.

پروسه ثبت شرکت با مسئولیت محدود حدود 4 روز کاری زمان میبرد.

سئوالات متداول شما

1ثبت شرکت با مسئولیت محدود حدود چند روز کاری زمان میبرد؟
ثبت شرکت از هر نوعی که باشد پروسه ای سخت و زمانبر است و اگر خود شما بخواهید آن را انجام دهید و مراحل را طی کنید حدود 20 روز کاری زمان میبرد. اما به کمک گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان پروسه ثبت شرکت شما حدود 4 روز کاری به طول می انجامد.
2شرکت با مسئولیت محدود مجاز است به چه اموری بپردازد؟
شرکت با مسئولیت محدود تنها مجاز است به امور تجاری و تجارت بپردازد و نباید به امور دیگری بپردازد در غیر این صورت به عنوان یک شرکت تضامنی به حساب می آید.
3حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود چقدر است؟
حداقل سرمایه برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود حدود 1،000،000 میلیون ریال است. و ثبت شرکت با کمتر از این مقدار هزینه امکان پذیر نمی باشد.
مدارک ثبت شرکت

مدارک لازم برای ثبت شرکت

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 • معرفی حداقل دو نفر عضو برای ثبت شرکت (شریک یا اعضای خانواده)
 • کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء
 • کد پستی محل دفتر شرکت
 • کد پستی محل سکونت هر کدام از اعضا شرکت
 • انتخاب سرمایه شرکت
 • انتخاب موضوع فعالیت شرکت
 • انتخاب درصد سهام اعضاء
 • انتخاب سمت اعضاء
 • شماره موبایل اعضاء
 • وضعیت حق امضاء
 • تکمیل 2 نسخه فرم تقاضا نامه و شرکتنامه  که به امضاء تمامی اعضاء رسیده باشد.
 • تکمیل 2 نسخه فرم اساسنامه که تمامی اعضاء آن را امضاء کرده باشند برای مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود.
 • تکمیل 2 نسخه صورتجلسه هئیت مدیره که تمامی اعضاء آن را امضاء کرده باشند.
 • تکمیل 2 نسخه صورتجلسه موسسین که تمامی اعضاء آن را امضاء کرده باشند.

شاید جالب باشد بدانید که برای مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود نیازی به ارائه مدرک تحصیلی نیست. مگر در مواردی که قصد داشته باشید شرکت مهندسی تاسیس کنید یا مواردی که قانون در ثبت آن ها ارائه مدرک تحصیلی را لازم دانسته است.

ویدئو معرفی شرکت با مسئولیت محدود

انتخاب مدیر یا مدیران در شرکت با مسئولیت محدود

هیچ قانونی در رابطه با انتخاب مدیر یا مدیران برای شرکت های با مسئولیت محدود وجود ندارد و انتخاب مدیران طبق اساسنامه یا شرکتنامه انجام می پذیرد. همچنین انتخاب مدیر شرکت میتواند از میان شرکاء نباشد و از این بابت محدودیتی وجود ندارد.

مسئولیت مدیران (شرکت با مسئولیت محدود) به 2 بخش مسئولیت مدنی و کیفری تقسیم میشود. که مسئولیت مدنی مربوط به حقوقی است که از حقوق تجاری متمایز است و به مسئولیت مدنی مدیران در شرکت مسئولیت محدود اشاره دارد.

طبق ماده 105 قانون تجارت حدود اختیارات مدیر یا مدیران در (شرکت با مسئولیت محدود) مانند اختیارات مدیران شرکت سهامی خاص میباشد با این تفاوت که میتوان به وسیله اساسنامه اختیارات مدیران شرکت با مسدولیت محدود را، محدود کرد. پس مدیران (شرکت با مسئولیت محدود) تمامی اختیارات لازم را دارند مگر اینکه در اسانامه چیز دیگری قید شده باشد.

توجه کنید که افراد زیر نمی توانند به عنوان اعضاء هیئت مدیره یا مدیران انتخاب شوند:

 1. افرادی که برای آنها میزان ورشکستگی صادر شده است و ورشکسته شده اند.
 2. افرادی که به دارای سوء سابقه کیفری هستند.
 3. افراد زیر 18 سال به هیچ عنوان نمی توانند به عنوان هیئت مدیره انتخاب شوند.
مدیر عامل شرکت

مدیر عامل شرکت مسئولیت محدود

سخن آخر

همانطور که میدانید ثبت شرکت از هر نوعی که باشد، فعالیتی سخت و زمان بر است و نیاز به تجربه بسیار زیادی دارد. چرا که شما

باید به قانون و امور مربوط به آن تسلط کامل داشته باشید. پیشنهاد ما برای شما انتخاب مجموعه ای با سابقه درخشان در این امر است

تا بتوانید به راحتی امور خود را به این مجموعه و تیم بسپارید و نگران مشکلات و دردسر های احتمالی نباشید.

شرکت ثبت ماهان با تجربه ای درخشان و سال ها تجربه در این امر میتواند بهترین انتخاب برای شما باشد. با ما تماس بگیرید تا

همکاران ما شما را به بهترین شکل ممکن راهنمایی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.