بدون ثبت کالا امکان واردات به گمرک کشور وجود ندارد. وارد کردن کالا به کشور یک تجارت الزامی است و نمی شود آن را نادیده گرفت. واردات قوانین مشخصی دارند که بازرگانان باید آنها را رعایت کنند . تمامی بازرگانان برای اینکه بتوانند مواد اولیه را از دیگر کشورها وارد ایران کنند، باید ثبت کالا را انجام دهد و بعد از آن به گمرک مراجعه کنند و اجناس وارد شده به گمرک را بعد از طی کردن مراحل دریافت کنند. همه اشخاص حقیقی و حقوقی برای اینکه بتوانند از دیگر کشورها کالا وارد ایران کنند، باید ثبت سفارش کالا را انجام دهند. مجوز ثبت کالا توسط سازمان توسعه و تجارت صادر می‌شود و وارد کنندگان بعد از دریافت مجوز می توانند برای واردات کالای خود به داخل کشور اقدام کنند.

لازم به ذکر است که مجوز ثبت سفارش یک کد ۸ رقمی است. همانطور که گفتیم کالاهایی که قرار است  از دیگر کشورها به ایران وارد شود، باید توسط وارد کننده در سامانه ثبت کالا شود و مجوز واردات صادر شود. پس از آن، وارد کننده می تواند با استفاده از مجوز خود کالای مورد نظر را وارد کشور کند و پس از طی کردن مراحل لازم ترخیص کالا از گمرک را طی کند.

مراحل و مجوز ثبت سفارش های کالا

مراحل ثبت سفارش های کالا

مجوز ثبت سفارش های کالا

مجوز ثبت سفارش کالا فایلی است که توسط سازمان توسعه تجارت ایران صادر می شود. این مجوز یک کد ۸ رقمی که دارای تاریخ ثبت، شماره ثبت، نام شرکت متقاضی ثبت سفارش و تاریخ پروفرما می باشد است. اگر تعداد کالاهایی که برای ثبت سفارش ثبت می شوند زیاد باشد، اسامی تمام آنها در برگه های جدا ثبت می‌شود و یک مجوز ثبت سفارش زمیمه می گردد.

در هنگام ثبت سفارش و باید حق ثبت سفارش را نیز پرداخت کنید. مبلغ حق ثبت سفارش هر سال با توجه به قانون بودجه تعیین می شود. برای برخی از کالاهایی که به کشور وارد می شوند بدون اینکه در سیستم بانکی که خارج از آن ثبت شده باشند باید حق ثبت کالا پرداخت شود. دولت با استفاده از سیستم ثبت سفارش ضوابط فنی برای کالاهایی که وارد کشور می شوند را کنترل می کند و کالاهای وارداتی را به صورت آماری ثبت می کند.

کالاهایی که در حال حاضر ثبت سفارش آنها ممنوع است ۱۴۰۰ نوع کالا می باشد. برای دیدن اسامی کالاهای ممنوع ثبت سفارش می توانید فایل pdf  را که تمام کالاهای ممنوعه در آن ثبت شده است را دانلود کنید. برای وارد کردن کالا از طریق ثبت سفارش، چند روش وجود دارد.

گام ثبت سفارش های کالا

ثبت سفارش های کالا

 • وارد کردن کالا به صورت انتقال ارز از محل مصوبات کمیسیون چهار نفره در دفتر ثبت سفارش.
 • وارد کردن کالا به شکل انتقال ارز از محل سرمایه گذاری خارجی بعد از تعیین سازمان سرمایه گذاری وزارت امور اقتصادی و دارایی.
 • وارد کردن کالا در مقابل صادرات به کشور آسیای میانه به عنوان صادر کننده.
 • در مقابل ساده را به نام شخص صادر کننده از مبدا تمام شرکت ها.
 • وارد کردن کالا بدون انتقال ارز مثل ماشین آلات و تجهیزات تولیدی قطعات یدکی و مواد اولیه.
 • وارد کردن کالا بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام شده.
 • وارد کردن کالا و استفاده از ارز آزاد برای گشایش اعتبار اسناد بانکی.

هزینه و مراحل ثبت سفارش

برای حساب کردن هزینه ثبت سفارش کالا باید ارزش تمام پول پرفورما را در نرخ ارز ضرب کنید و پس از آن عددی که به دست می آید را بر دو هزار تقسیم کنید. اوراق سبز سفارش از چند بخش تشکیل می شود. برای تکمیل هر یک از آنها باید نکاتی را در نظر بگیرید که این نکات به شرح زیر است:

 • برای تکمیل کردن بخش مشخصات، متقاضی باید با توجه به کارت بازرگانی اطلاعات را وارد کند و در بخش مربوط به نام شماره ثبت نام شماره کارت عضویت وزارت بازرگانی را ثبت کند.
 • برای تکمیل کردن مشخصات فروشنده باید اطلاعات با توجه به اطلاعاتی که در پروفرم است، ثبت کند.
 • برای کامل کردن شرایط قرارداد باید اطلاعات بر اساس شرایط بین فروشنده و خریدار که در پروفرم موجود می باشد، ثبت شود.
 • برای تکمیل کردن مشخصات حمل، اگر خرید FoB باشد، این قسمت نباید کامل شود ولی برای دیگر خرید ها باید اطلاعات در این بخش ثبت شود. که برای ثبت سفارش حمل جداگانه به جز تکمیل اطلاعات این قسمت ثبت سفارش هم جداگانه باید کامل کنید.
 • برای کامل کردن بخش مشخصات کالا اطلاعات را با توجه به پروفرما، کتاب قانون مقررات صادرات و واردات و تعرفه کار ثبت کنید.
 • برای تکمیل کردن بخش تخصیص ارز اگر سهمیه ارزی توسط وزارتخانه ثبت شده باشد، متقاضی باید در محل مربوطه اوراق را مهر و امضا کند.

اگر از نرم افزارهای حسابداری برای خرید و فروش استفاده می کنید هر چند وقتی یک من موجودی کالا در نرم افزار را به موجودی واقعی مقایسه کنید تا از اشتباهات بیشتر سفارش کالا جلوگیری کنید. به این کار انبارگردانی می گویند.

مدارک ثبت سفارش کالا

مدارک ثبت سفارش کالا

در نهایت اینکه

بازرگانان می‌توانند با مراجعه کردن به سامانه ثبت سفارش ماهان اقدام به ثبت کالاهای مورد نظر خود کنند. اما اگر به هر دلیلی بازرگان نتوانستند اقدام به ثبت کالا های مورد نظر خود کنند، می تواند با مراجعه کردن به شرکت هایی که این کار را انجام می‌دهند، کالای خود را ثبت سفارش کنند و محصولات خود را به این شرکت ها بسپارند. یکی از شرکت های معتبر ثبتی، گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان است. شما می توانید صفر تا صد امور ثبتی خود را به ما بسپارید. همچنین در صورت وجود هرگونه ابهام در مورد موارد مربوط، می توانید به صورت رایگان از کارشناسان ثبت شرکت ماهان راهنمایی دریافت کنید.

سوالات متداول

 1. آیا امکان تمدید ثبت سفارش کالا است؟
  ابتدا فرم درخواست تمدید را کامل کنید. پس از آن یک سری فتوکپی از اوراق ثبت سفارش و پروفرما اولیه را ارائه کنید.
 2. آیا قبل از سفارش از اطلاعات استعلام می گیرند؟
  بله، بعد از اینکه در سامانه تجارت ثبت نام می کنید، پس از ثبت اطلاعاتی مثل کارت بازرگانی، مجوز موردی و.. به صورت آنلاین از اطلاعات شما استعلام می گیرند.
 3. ‌ثبت سفارش کالا در دیگر کشورها چطور است؟
  در اروپا از سامانه کنترل واردات و در کانادا از سامانه اطلاعات تجاری استفاده می شود.