احتمالا در مورد فرایند ثبت نقل و انتقال برند سوالات زیادی وجود دارد. نحوه انتقال برند، هزینه یا مالیات نقل و انتقال برند، مدارک لازم جهت انتقال برند و دیگر سوالات این چنینی برای افرادی که قصد انتقال برند یا خرید برند از پیش ثبت شده را دارند پیش می آید. در این مقاله قصد داریم در مورد این فرایند، اطلاعات ضروری را در اختیار شما قرار دهیم.

نقل و انتقال نام و علائم تجاری

نام و علائم تجاری یا برند سازمان ها و شرکت ها مانند دیگر اموال، قابلیت انتقال مالکیت را دارند. بسیاری از افراد یا شرکت ها هستند که ترجیح می دهند از برند هایی که قبل ثبت شده اند استفاده کنند. این انتخاب دو علت مهم دارند:

 1. استفاده از برند های ثبت شده که شناخته شده و مشهور هستند. در نتیجه نیازی به تبلیغات و .. برای جذب مشتری نخواهند داشت.
 2. نیازی به طی فرایند زمان بر و هزینه بر ثبت برند جدید ندارند.

این نقل و انتقال می تواند دائمی یا موقت باشد. مثلا مالک برند برای مدت زمان معینی اجازه استفاده از نام تجاری سازمان خود را به دیگری واگذار می کند.

روش های نقل و انتقال نام تجاری و برند

این فرایند وابسته به شرایط موجود به دو روش زیر صورت می گیرد:

 • نقل و انتقال نام و علائم تجاری به صورت جبری ( غیر ارادی )
  این روش به دنبال وفات مالک برند صورت می گیرد. در این روش وارث اجازه انتقال برند به فرد دیگر را دارد.
 • نقل و انتقال نام و علائم تجاری به صورت قراردادی ( ارادی )
  در روش انتقال برند قراردادی، مالک برند هر زمانی که بخواهد می تواند برند را به نام فرد یا افراد دیگری به عنوان مالک انتقال دهد. این انتقال می تواند دائمی یا موقتی باشد. البته این نقل و انتقال تنها زمانی معبر خواهد بود که اجازه نامه آن در اداره مالکیت معنوی ثبت شود.
مراحل ثبت نقل و انتقال برند

چه مراحلی برای ثبت نقل و انتقال برند باید طی شود؟

مراحل ثبت نقل و انتقال برند

ثبت نقل و انتقال نام و علائم تجاری مانند تمام امور حقوقی دیگر نیازمند طی فرایند معینی می باشد. در ادامه این مراحل را به طور خلاصه شرح  می دهیم:

 • ابتدا هر دو طرف معامله به منظور تنظیم سند صلح تجاری باید به یکی از دفاتر ثبت اسناد رسمی مراجعه نمایند.
 • پس از استعلام دفتر اسناد از سابقه نام و علامت تجاری برند و تایید آن به وسیله اداره مالکیت معنوی، سند صلح توسط طرفین در دفتر خانه امضاء شده و به ثبت می رسد.
 • مرحله بعدی مراجعه مالک جدید برند به اداره مالکیت معنوی و ارائه مدارک مورد نیاز برای ثبت نقل و انتقال برند است. در ادامه مقاله مدارک مورد نیاز را برای شما شرح می دهیم. در صورت کامل بودن مدارک و تایید ان ها توسط کارشناسان، فرایند نقل و انتقال برند وارد مرحله آخر می شود.
 • ثبت آگهی نقل و انتقال علامت تجاری در روزنامه رسمی کشور مرحله آخر می باشد. در صورت نبود هیچ شکایتی از طرف شخص ثالت، این نقل و انتقال به ثبت می رسد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نقل و انتقال برند

تهیه و آماده سازی کامل و بی نقص مدارک اهمیت بسیار بالایی در انجام امور ثبتی و حقوقی دارد. به همین دلیل در این مقاله لیستی از مدارک مورد نیاز جهت ثبت نقل و انتقال نام و علائم تجاری را برای شما شرح می دهیم. در صورت هر گونه ابهام در مورد مدارک یا مراحل ثبت نقل و انتقال برند می توانید به صورت رایگان از کارشناسان مجرب گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان مشاوره دریافت کنید.

مدارک ضروری برای ثبت نقل و انتقال نام و علامت تجاری به صورت زیر می باشد:

 • اصل آخرین گواهینامه معتبر برند
 • سند صلح تجاری ( سند انتقال علامت ) که به امضای طرفین قرارداد رسیده باشد و در دفتر اسناد رسمی به ثبت رسیده باشد.
 • در صورت وجود وکیل، مدارک نماینده قانونی نیز الزامی است.
 • رسید های مربوط به پرداخت ها
 • اظهارنامه و درخواست کتبی ثبت نقل و انتقال نام و علامت تجاری:
  این اظهار نامه شامل مواردی است از قبیل: شماره و تاریخ ثبت برند در کشور، نام و نشانی و اطلاعات مالک جدید برند ( منتقل الیه )، تصدیق علامت تجاری و وکالتنامه در صورت وجود وکیل.
مدارک ثبت نقل و انتقال نام و علائم تجاری

چه مدارکی برای ثبت نقل و انتقال نام و علائم تجاری نیاز است؟

در صورتی که این نقل و انتقال در خارج از ایران ثبت شده باشد، رونوشت تایید شده اداره ثبت علائم تجاری خارجی نیز باید ضمیمه اظهارنامه شود. همچنین اگر این نقل و انتقال جزئی باشد، ضمیمه دیگری شامل خدمات و کالا هایی که علامت تجاری نسبت به آن ها منتقل شده است نیز ضروری می باشد.

ثبت نقل و انتقال جزئی برند چیست؟

این امکان وجود دارد که انتقال برند به طور کامل صورت نگیرد. برای مثال اجازه استفاده از برند برای تعدادی کالا یا خدمات مشخص و یا حتی در منطقه خاصی به شخص دیگری منتقل شود. در این نقل و انتقال، مالک اصلی تنها بخشی از نام و علائم تجاری و طبقات برند خود را به مالک جدید منتقل می کند. مراحل ثبت نقل و انتقال جزئی نام و علامت تجاری تفاوت زیادی با نقل و انتقال کامل برند ندارد. تنها تفاوت آن ها، انتخاب گزینه ثبت نقل و انتقال جزئی در قسمت ثبت الکترونیک اظهارنامه نقل و انتقال علامت تجاری است. باقی مراحل و مدارک مانند ثبت انتقال قراردادی خواهد بود.

در نهایت

شما می توانید پیش از اقدام برای ثبت نقل و انتقال نام و علائم تجاری سازمان خود، از کارشناسان گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان راهنمایی کامل دریافت کنید. همچنین اگر صرفه جویی در زمان و هزینه برای شما اهمیت زیادی دارد، می توانید صفر تا صد این فرایند را به متخصصان با تجربه ما در ثبت شرکت ماهان بسپارید.

سوالات متداول

 1. ثبت نقل و انتقال نام و علائم تجاری چگونه انجام می شود؟
  برای انتقال برند به فرد دیگر ابتدا طرفین قرارداد با مراجعه به دفتر اسناد رسمی سند انتقال علامت تجاری را امضاء می کنند. سپس مالک جدید با ثبت اظهار نامه و ارائه مدارک از پیش معین به اداره مالکیت معنوی، این نقل و انتقال را به ثبت می رساند.
 2. روش های انتقال برند کدامند؟
  نقل و انتقال علامت تجاری و برند به دو روش انجام می شود: قراردادی و جبری. در روش اول مالک به اختیار خود هر زمانی که بخواهد برند را به نام فرد دیگری انتقال می دهد. در روش جبری یا غیر ارادی، با وفات مالک اصلی وارثین اجازه انتقال برند به فرد یا افراد دیگر را خواهند داشت.
 3. هزینه نقل و انتقال برند چقدر است؟
  لیست هزینه های این فرایند به این شرح است: هزینه اظهارنامه، دفتر خانه و ثبت سند صلح تجاری، ثبت آگهی نقل و انتقال نام و علامت تجاری در روزنامه رسمی، حق الثبت نقل و انتقال برند، هزینه های اداره مالکیت معنوی و اخذ گواهی برند و هزینه های مربوط به وکالت و حق التمبر وکیل.