اگر به دنبال دانستن مراحل ثبت تغییر نام شرکت خود هستید. همانطور که میدانید شرکت ها و موسسات را با نام فرد حقوقی میشناسیم. افراد حقوقی نیز باید مانند افراد حقیقی نام مشخص داشته باشند تا به وسیله این نام شناخته شوند. برعکس افراد حقیقی که می توانند نام های شبیه به هم داشته باشند. افراد حقوقی نباید نام های شبیه به هم و تکراری داشته باشند.

به همین دلیل در انتخاب نام شرکت حتما از مراجع معتبر نام انتخابی خود را استعلام کنید تا مطمئن شوید این نام قبلا به ثبت نرسیده است. در انتخاب نام شرکت باید دقت لازم را به عمل آورید چرا که نام شرکت بیانگر هویت شرکت و موسسه شما میباشد و تمام فعالیت های شما در آینده تحت تاثیر این نام است. همانطور که میدانید نام شرکت باید با موضوع فعالیت شرکت همسو باشد.

البته ممکن است پس از گذشت مدتی شما تصمیم بگیرید نام شرکت خود را تغییر دهید. این تغییر نام با پروسه ای به نام ثبت تغییر نام شرکت شناخته میشود. همچنین اگر به دنبال ثبت شرکت در مناطق آزاد تجار ایران هستید، با شرکت ماهان همراه باشید.

 

نام مجاز شرکت

نام شرکت حقوقی

انتخاب نام شرکت

همانطور که گفته شد یکی از مراحل اولیه ثبت شرکت انتخاب نام مناسب و طبق فعالیت های شرکت است. انتخاب نام شرکت ها و افراد حقوقی قوانین خاص خود را دارد و نمی توان از هر نامی برای آن ها استفاده کرد. به یاد داشته باشید که قبل از هر اقدامی برای ثبت شرکت نام انتخابی برای شرکت را استعلام کنید تا تکراری نباشد. چرا که شما اجازه ثبت شرکت با نام های تکراری را ندارید.

انتخاب نام شرکت و ثبت آن مراحل و قوانین مختلفی دارد که در ادامه بصورت تیتر وار به آن میپردازیم. توصیه میشود نامی را انتخاب کنید تا با گذشت مدت زمان مشخص نیاز نباشد آن را تغییر دهید و همچنین به شما کمک کند تا بتوانید مجوز های دیگر را به راحتی بگیرید.

  • از انتخاب نام های تکراری بپرهیزید.
  • سعی در انتخاب نام های خاص داشته باشید.
  • نام های انتخابی باید ایرانی باشد و توسط مراجعی که وجود دارد تایید شوند.
  • بهتر از نام های 3 بخشی انتخاب کنید، زیرا احتمال وجود تشابه اسمی کم است.
  • اگر قصد دارید در انتخاب نام شرکت از اسامی مانند ایران، تهران، … استفاده کنید باید از فرمانداری مجوز لازم را کسب کنید.
  • نام هایی را انتخاب کنید که باعث شوند برند شما در ذهن مخاطبین شما بماند.

به یاد داشته باشید نام یک فرد حقوقی نشان گر فعالیت آن شرکت است. ثبت نام شرکت مراحلی دارد که باید طی شود تا بتوان نام انتخابی را به شرکت منصوب دانست.

بررسی تغییر نام شرکت

نام خاص شرکت

تغییر نام شرکت

ممکن است پس از مدتی به هر دلیلی شما تصمیم بگیرید تا نام شرکت خود را تغییر دهید. این تغییر نام می تواند سلیقه ای باشد، یعنی شما تصمیم بگیرید که این نام را تغییر دهید و یا به علت های دیگر مانند عوض شدن موضوع فعالیت شرکت باشد که به علت آن بخواهید نام شرکت را تغییر دهید. بهتر است در ابتدا نام شرکت را با دقت انتخاب کنید تا در ادامه فعالیت شرکت نیاز نباشد آن راتغییر دهید.

بهرحال ثبت تغییر نام شرکت در ردیف تغییرت مجاز قرار دارد و برای آن مانع سختی وجود ندارد. جالب است بدانید از نظر حقوقی و قانون علت تغییر نام شرکت مهم نیست و این تغییر نام باعث تغییر تاریخ یا شماره ثبت شرکت نمیشود.

چگونگی تغییر نام شرکت

تغییر اسم شرکت

تغییر نام شرکت موضوعی است که مجمع عمومی فوق العاده برای آن تصمیم میگیرد و هیچ مرجع دیگری برای تصمیم گیری در مورد آن وجود ندارد. البته تمام مواردی که در هنگام ثبت شرکت برای تعیین نام آن رعایت کرده ایم در هنگام تغییر نام شرکت نیز لازم است رعایت کنیم و رعایت کردن قوانین مربوط به تغییر نام لازم الاجراست.

مدارک ثبت تغییر نام شرکت

تغییر نام شرکت نیاز به مدارکی دارد که اگر کامل نباشد پروسه ثبت تغییر به مشکل بر میخورد. برای تغییر نام شرکت داشتن مدارک زیر لازم و ضروری است.

  • صورت جلسه تغییر نام شرکت
  • تصویر شناسنامه و مدارک شناسایی شرکت
  • تصویر آگهی روزنامه رسمی
  • تصویر آخرین تغییرات اعمال شده در شرکت
تایید مجمع عمومی

تایید تغییر نام شرکت

مراحل ثبت تغییر نام شرکت

تشکیل مجمع عمومی فوق العاده برای بررسی ثبت تغییر نام شرکت، و کسب اجازه برای تغییر نام از این مجمع

در صورت تصویب تغییر نام توسط این مجمع باید صورت جلسه به امضاء تمامی شرکا برسد.

پس از تصویت تغییر نام توسط مجمع عمومی فوق العاده ظرف مدت 3 روز باید مدارک مورد نیاز برای اداره ثبت شرکت ها ارسال شود. لازم به یاد آوری است که اداره ثبت شرکت ها دارای سامانه ای است که باید مدارک از طریق آن سامانه بارگذاری شوند.

پس از گذشت یک ماه از زمان ارسال مدارک برای حضورا به اداره ثبت مراجعه کنید و مبلغی را به عنوان حق ثبت پرداخت کنید.

اگر تمامی مراحل را به درستی طی کرده باشید و پرونده شما مشکلی نداشته باشد. پیش آگهی تغییرات شرکت شما صادر میشود و بعد از یک هفته اطلاعیه تغییر نام شرکت شما در روزنامه ای رسمی کشور منتشر میشود.

توافق تغییر اسم شرکت

امضا صورت جلسه

سخن آخر درباره مراحل ثبت تغییر نام شرکت

همانطور که گفته شد درباره مراحل ثبت تغییر نام شرکت. نام شرکت در حقیقت هویت آن فرد حقوقی است و لازم است در ابتدا برای انتخاب نام شرکت دقت لازم را به عمل آورید. البته قانونی وجود ندارد که اجازه تغییر نام شرکت را صلب کرده باشد. و شما می توانید هر زمان که لازم دیدید نسبت به تغییر نام شرکت خود اقدام کنید.

البته این تغییر نام نیاز به مدارک و طی مراحلی دارد که در این مقاله مفصلا در مورد آن صحبت شد. توجه کنید که در این مقاله سعی شده مراحل تغییر نام شرکت به به صورت واضح و راحت توضیح داده شود. اما پروسه اصلی به این اندازه راحت نیست و نیاز است این مراحل با دقت انجام شود. گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان یکی از معتبر ترین شرکت هایی است که شما می توانید با خیال راحت انجام تمامی این امور را به کارشناسان این مرکز بسپارید.