برند یا نشان تجاری یک طرح، نماد، عبارت، اسم و … می باشد که از طریق آن می توان از دیگر شرکت های مشابه متمایز شد. برند همان چیزی خواهد بود که صفات و همچنین خصوصیات شرکت را با دیدن، شنیدن و حس کردن به طور ذهنی، دیداری و یا شنیداری در ذهن مخاطبان ثبت می کند. واژه برند به محصول یا خدماتی می گویند که اعتبار و همچنین ارزش اجتماعی نیز داشته باشد.

در حقیقت برندهای دلخواه که ثبت برند می شوند ، مواردی خواهند بود که دارای ماهیت و قدرت اجتماعی فراوانی بوده و افراد نسبت به آن ها نیز حس مالکیت دارند.

ساخت برند مخصوص

برند تجاری ثبت شده

اهمیت ثبت برند

معمولا برند دارای مفاهیم و همچنین شعارهای تجاری می باشند که نشان دهنده نوع فعالیت، هدف شرکت‌ و مجموعه‌ تجاری خواهند بود. خصوصیت اصلی ثبت برند این می باشد که می توانید همه تبلیغات و اهداف بازاریابی شرکت خود را بر طبق آن پیش ببرید. به صورت کلی، ثبت برند می تواند کمک زیادی به ثبت اطلاعات شما در ذهن مخاطبان داشته باشد.

مزایای ثبت برند

مزیت ‌های ثبت برند به قدری زیاد است که بهتر خواهد بود تا این کار انجام شود. در ادامه به مزایای ثبت برند خواهیم پرداخت. یکی از مزایای اقتصادی ثبت برند برای شرکت ‌ها، بهبود وضعیت ارزش سهام آن ها خواهد بود که می تواند دارایی ارزشمندی را جهت کسب و کارتان به حساب بیاورد. خصوصیت اصلی ثبت برند این می باشد که می ‌توانید آن را به دیگران نیز واگذار نمایید و یا حتی امتیاز آن را به طور موقت به دیگر شرکت‌ ها انتقال دهید.

ثبت برند یکی از شیوه ‌های موفقیت در کمپین ‌های تبلیغاتی می باشد. زمانی که شما برنامه‌ های تبلیغاتی شرکت تان را بر طبق یک علامت تجاری ثبت شده و همچنین خلاقانه تنظیم می نمایید، راحت تر به اهداف خود در تبلیغات خواهید رسید. که در این صورت با بهره گیری از برند یا نام تجاری شرکت خود می توانید به آسانی می توانید خود را به مشتریان و مخاطبان خود معرفی کنید. در برخی مواقع جهت دریافت و اعطای نمایندگی، در اختیار داشتن برند ثبت شده امری واجب تلقی می شود که می بایست طرفین این ویژگی تجاری را در اختیار داشته باشند.

ثبت برند تجاری

ثبت برند مخصوص

مدارک لازم برای ثبت برند

جهت انجام ثبت برند به مدارک ذیل نیاز خواهد بود:

۱- مدارکی که هویت اشخاص و یا نمایندگان (حقیقی و حقوقی) را مشخص نماید. مدارکی شامل شناسنامه، کارت ملی، آگهی تاسیس، تغییرات و …

۲- مجوزهای فعالیت شرکت، تاسیس و همچنین بهره برداری که با توجه به زمینه فعالیت شرکت متغیر خواهد بود.

۳- نمونه گرافیکی نشان تجاری طراحی شده که می بایست تصویر مورد نظر را در زمان ثبت درخواست آنلاین نیز آپلود نمایید.

۴- ارائه کارت بازرگانی (در صورتی که برند شما دارای کلمات غیر فارسی باشد).

۵- پرداخت قبوض و همچنین هزینه های مورد نیاز.

 

اینفو ثبت برند

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند و علامت تجاری

سئوالات متداول در رابطه با ثبت برند

1برند یا نشان تجاری چیست؟
برند یا نشان تجاری به یک طرح، نماد، عبارت، اسم و… می گویند که با استفاده از آن می توان از دیگر شرکت های مشابه نیز متمایز شد. معمولا برندها دارای مفاهیم و شعارهای تجاری هستند که نشان دهنده نوع فعالیت ، هدف شرکت‌ و آن مجموعه‌ تجاری خواهند بود.
2ثبت برند چه مزایایی دارد؟
بهبود وضعیت ارزش سهام که می تواند دارایی ارزشمندی را برای آن کسب و کار به ارمغان بیاورد واگذاری و یا انتقال موقت برند به دیگران روشی عالی برای موفقیت در بازاریابی مورد نیاز برای برخی مواقع از دریافت و یا اعطای نمایندگی که باید طرفین این برند تجاری را در اختیار داشته باشند.
3برای ثبت برند چه مدارکی مورد نیاز است؟
مدارک هویتی اشخاص و یا نمایندگان (شناسنامه ، کارت ملی ، آگهی تاسیس ، تغییرات) مجوزهای فعالیت شرکت، تاسیس و بهره برداری نمونه گرافیکی نشان تجاری طراحی شده کارت بازرگانی (در صورتی که برند دارای کلمات غیر فارسی باشد) پرداخت قبوض و هزینه های مورد نیاز.

نکات قابل توجه برای ثبت برند

جهت ثبت برند مورد نظر خود می بایست در انتخاب نام و عنوان مناسب ، گامی موثر برای ثبت برند مطمئن و فاقد ایراد نیز می باشد.

۱- نام و علائم مشهور و همچنین شناخته شده غیر قابل ثبت می باشند.

۲- نام های غیر معقول ، غیر اسلامی و مخالف با موازین اخلاقی و شئونات اسلامی را نمی توان ثبت نمود.

۳- صفت ها و همچنین اسامی که بیان گر توصیف هستند و یا عام می باشند ، به تنهایی قابل ثبت نخواهند بود.

۴- بهره گیری از اسامی چند سیلابی و همچنین ترکیبی دارای شانس بیشتری جهت ثبت برند را دارا می باشد.

۵- در صورت عدم ثبت برند در طبقات مورد درخواست ، برند می تواند یک کلمه و یا ترکیبی از کلمات ، اعداد ، طرح ، رنگ ، شکل و غیره نیز باشد.

۶- نام های ویژه و ساختگی شانس بسیار بالایی برای ثبت برند خواهند داشت.

۷- شباهت نزدیک به پنجاه درصد با اسامی تجاری دیگر ، امکان ثبت علامت را بسیار ضعیف خواهد کرد.

۸- در مشاغلی همانند لوازم خانگی، مواد غذایی و نوشیدنی ها به علت ثبت برندهای زیاد، انتخاب نام بسیار سخت می باشد و همچنین محدودیت هایی را ایجاد خواهد کرد.

۹- ثبت برند به طور حقوقی و حقیقی قابل انجام می باشد. پس می توان برند شرکت را برای ثبت علامت استفاده نمود و یا همچنین از نام خانوادگی در کنار اسامی دیگر برای ثبت برند خود استفاده نمایید.

۱۰- عنوان یا نام برند می تواند فارسی ، لاتین و یا همچنین ترکیبی از کلمات فارسی و لاتین نیز باشد.

۱۱- اعداد چه به صورت فارسی و چه به طور لاتین به تنهایی به هیچ عنوان امکان ثبت برند را ندارند.

ثبت کردن علامت تجاری

ثبت برند اختصاصی

سخن آخر

به طور کلی ثبت برند و یا نام تجاری به دو صورت لاتین و غیر لاتین در کسب و کار از آن استفاده می شود. بهره گیری از برند به معنای استفاده از انحصار امتیاز یک کالا و یا خدماتی خاص خواهد بود ، که حق سوء استفاده و یا کپی از آن سلب می شود. برندها به شکل نوشته تجاری، لوگو و یا غیره مورد استفاده قرار می گیرند.