ثبت الحاق موضوع چیست؟

اگر می خواهید درباره ثبت الحاق موضوع بدانید بهتر است بدانید. موضوع فعالیت شرکت مشخص کننده فعالیت های شرکت است. و مشخص میکند شرکت برای چه هدفی تشکیل شده است. موضوع و هدف شرکت تمامی امور تجاری و برخی اوقات امور غیر تجاری را در بر میگیرد.

شاید جالب باشد بدانید برای انتخاب موضوع شرکت قوانینی وضع شده است. که در تاسیس شرکت باید به آن توجه کرد. پس از اینکه موضوع شرکت توسط شرکا یا مدیران انتخاب شد باید صریحا بیان شود و در اساسنامه ذکر شود. ذکر موضوع و شیوه فعالیت باعث میشود تا اختیارات هریک از مسئولین بطور واضح بیان شود و کسی نتواند از اختیارات خود سوء استفاده و یا از

مسئولیت های خود فرار کند.

سئوالات متداول

1آیا میتوان پس از گذشت مدت زمان مشخص موضوع و هدف جدیدی با اهداف شرکت اضافه کرد؟
اضافه کردن موضوع جدید تحت عنوان الحاق موضوع صورت میگیرد. و باید زیر نظر ارگان های مشخص باشد و بررسی شود. که بر ضد قوانین تجاری جمهوری اسلامی نباشد. همانطور که میدانید برخی از موضوعات و الحاقیه ها نیاز به دریافت مجوز دارند.
2آیا میتوان موضوع شرکت را کلا عوض کرد و موضوع دیگری را انتخاب کرد؟
همانطور که در بالا توضیح داده شد هرگونه اضافه یا کم کردن موضوع و یا تغییر موضوع حتما باید زیر نظر ارگان های مربوطه باشد. تغییر کلی موضوع شرکت بنا بر نظر هیات مدیره و همینطور ارگن های مربوطه میباشد.
3چرا ذکر موضوع فعالیت شرکت در اساسنامه لازم است؟
زیرا با ذکر موضوع فعالیت شرکت، هدف از تاسیس شرکت مشخص میشود. و نوع مسئولیت هریک از اعضا و مدیران مشخص میشود. همانطور که میدانید موضوع و هدف شرکت شکل دهنده تمامی فعالیت های تجاری شرکت است.
ثبت موضوع جدید

تصمیم گیری برای ثبت موضوع جدید شرکت

یکی دیگر از دلایل ذکر موضوع شرکت در اساسنامه این است که موضوع فعالیت شرکت بطور دقیق بیان میشود و به مدیران این

اجازه داده نمیشود که منابع شرکت را برای مصارف بیهوده مصرف و هزینه کنند.

موضوع و هدف شرکت قابل تغییر است و می تواند بنا بر نظر و تشخیص هیات مدیره تغییر کند. البته حتما توجه داشته باشید که این تغییر باید بر اساس تصمیم و نظر هیات مدیره باشد. که این موضوع با نام ثبت الحاق موضوع می شناسند.

همانطور که گفته شد موضوع شرکت مشخص کننده فعالیت شرکت است. به عبارت دیگر زمینه فعالیت شرکت بیان کننده نوع عملکرد شرکت و چگونگی ارائه خدمات آن شرکت است. همچنین موضوع فعالیت شرکت در اصل حدود فعالیت شرکت را معلوم میکند یا به بیان صریح تر موضوع فعالیت شرکت است. که مشخص میکند شرکت مورد نظر می تواند در چه زمینه هایی فعالیت کند و تا چه اندازه اختیار دارد.

قوانین ثبت الحاق موضوع

در بند شماره 2 اساسنامه توضیحاتی در مورد موضوع و فعالیت شرکت داده شده است که بیانگر اصالت و حدود فعالیت شرکت

است. به یاد داشته باشید موضوعاتی برای شرکت قابلیت ثبت دارند.  که با قوانین کشور مغایرت نداشته باشند. موضوعاتی که با قوانین مغایرت داشته باشند قابل ثبت نمی باشند.

موضوع شرکت باید با حساسیت و دقت فراوان انتخاب شود چرا که جزئی از هویت شرکت به حساب می آید. اما می توان پس از

انتخاب موضوع طبق نظر هیات مدیره و شرکا موضوع شرکت را تغییر داد. اصلاح کرد و یا الحاقیه به آن افزود که در این صورت از قوانین ثبت الحاق موضوع پیروی میکند.

توافق مدیران برای ثبت الحاق

رای مدیران برای ثبت الحاق جدید

قبل از ثبت شرکت، متقاضی برای هر نوع شرکتی که بخواهد به ثبت برساند، باید مجوز مربوط به موضوع فعالیت شرکت خود را در صورت نیاز از ارگان مربوطه دریافت کند.
بر طبق بند2 ماده 8 لایحه اصلاحی قانون تجارت، موضوع شرکت می بایستی صریح و روشن باشد، لذا مراجع ثبت شرکتها از گذاشتن عناوین کلی مانند هرگونه فعالیت مجاز یا عنوان هایی مانند عناوین فوق در ثبت موضوع خودداری می نمایند.

الحاق بندی موضوعات جدید

یکی دیگر از مواردی که برای موضوع شرکت ها ممکن است اتفاق افتد، اضافه کردن موضوعی جدید به موضوعات شرکت میباشد. که این نشان از پویایی و روبه رشد بودن شرکت میباشد. برای اینکه موضوعی به موضوعات قبلی شرکت اضافه شود باید مجموع عمومی فوق العاده تشکیل شود و این موضوع بررسی و توسط هیات مدیره تصویب شود و سپس اداره ثبت شرکت ها را در جریان این تغییر قرار دهید تا اقدامات و تغیرات لازم انجام شود.

باید در هنگام تغییر و الحاق بندی موضوعات جدید به موضوعات قبلی شرکت به این نکته توجه شود که برخی از بند ها و موضوعات جدید ممکن است نیاز به اخذ مجوز داشته باشد. به همین دلیل در ابتدا باید مجوز های لازم دریافت شود و سپس به الحاق بندی موضوع شرکت پرداخت. از موارد دیگری که لازم الاجراء میباشد توجه به موضوعات الحاقی میباشد به صورتی که این موضوعات غیر قانونی نباشند و با قانون تجارت در ایران مغایرت نداشته باشند.

مدارک لازم برای ثبت الحاق جدید

همکاری مدیران برای ثبت الحاق جدید

مدارک لازم برای تغییر موضوع شرکت

  • ارائه صورت جلسه مجمع عمومی فوق العاده که برای بررسی موضوعات جدید تشکیل شده است.
  • کپی آگهی تاسیس و مدارک کل شرکت شرکت
  • کپی روزنامه رسمی آخرین تغییر در صورت وجود
  • کپی برابر اصل مدارک شناسایی تمامی اعضا و شرکاء شرکت

نکات مهم

  1. مواردی که نیاز به مجوز دارند باید با بیان شماره در اساسنامه آورده شوند.
  2. شرکت های تعاونی بصورت تک موضوعی دیده میشوند و نمی توان موضوع جدیدی به آن ها اضافه کرد
  3. شرکت هایی که چند منظوره هستند می توانند چند موضوع مختلف داشته باشند.
سخن آخر

همانطور که دیدید و می دانید موضوع فعالیت شرکت به عنوان  هدف اصلی شرکت در نظر گرفته میشود و همه تلاش مسئولین و هیات مدیره شرکت در جهت پیشبرد آن اهداف است. به همین جهت تمامی فعالیت های شرکت تحت تاثیر این هدف است و کم و زیاد شدن موضوعات به این هدف بسیار اهمیت دارد و باید با برنامه ریزی و تحت نظر مدیرا شرکت باشد.

پروژه ثبت الحاق موضوع برای شرکت ها معمولا 10 روز کاری زمان میبرد که البته بهتر است برای انجام این کار از فرد یا مجموعه ای حرفه ای و با تجربه استفاده کنید. گروه ثبت شرکت ماهان یکی از بهترین مجموعه ها در این حوزه میباشد که شما میتوانید به کمک این شرکت به تمامی اهداف تجاری خود بپردازید.