پروانه مشاغل

اخذ انواع پروانه برای مشاغل

همانطور که مشخص است و همه ما می دانیم شروع هر کاری نیازمند اخذ یک سری مجوز ها از نهاد ها و ارگان های مربوطه است. به همین دلیل اگر شما قصد دارید به تازگی کسب و کاری را آغاز کنید بهتر است تا انتها این مقاله با ما همراه باشید تا تمامی مراحل و نکات اخذ پروانه برای تمامی کسب و کار ها را یاد بگیرید.

اخذ پروانه مورد نیاز مشاغل چیست؟

پروانه مورد نیاز مشاغل به نوعی یک اجازه نامه است که نهاد مربوطه کسب و کار و شغلی که قرار است به تازگی تاسیس شود را بررسی میکند و سپس اقدام به صدور پروانه به نام فرد متقاضی میکند. با این پروانه شما می توانید در حوضه مربوطه فعالیت کنید. در ادامه به بررسی و معرفی چند مدل پروانه برای مشاغل مختلف میپردازیم.

پروانه بهره برداری

اخذ پروانه بهره برداری صنعتی

اخذ پروانه بهره برداری

حتما این سوال برای شما به وجود می آید که پروانه بهره برداری چیست؟ پروانه بهره برداری مجوز و اجازه نامه ای است که به تمامی واحدهای صنعتی که در صدد تاسیس مکانی صنعتی هستند داده میشود. به عنوان مثال نصب ماشین آلات خط تولید و یا تامین نیروی انسانی مورد نیاز و همچنین تولید آزمایشی می نمایند از جمله دلایل اخذ پروانه بهره برداری باشد. یکی از نکات جالب در رابطه با پروانه بهره برداری این است که حتی اگر واحد صنعتی اعلامیه تاسیس و یا جواز تاسیس نداشته باشد این پروانه به آن تعلق میگیرد.

پروانه بهره بردای توسط وزارت صنایع و معادن صادر میشود. در برخی شهر ها و یا شهرستان ها هنگامی که این جواز صادر میشود تا زمانی که واحد صنعتی مورد نظر فعالیت داشته باشد اعتبار دارد و نیازی به تمدید آن نیست.البته در شهر های بزرگ این موضوع اندکی متفاوت است.

به عنوان مثال اعتبار پروانه بهره برداری در تهران ابتدا یکساله است و سپس در صورتی که واحد صنعتی فعالیت قابل قبولی از نظر وزارت صنایع و معادن داشته باشد به مدت 3-5 و یا دائمی تمدید میشود.

اخذ پروانه بهداشت

دریافت پروانه بهداشت اندکی متفاوت است و علاوه بر روند عادی که اخذ پروانه برای سایر مشاغل دارد، چند مرحله اضافه تر نیز دارد و لازم است که این مراحل نیز طی شود تا شما بتوانید پروانه بهداشت را کسب کنید. اما قبل از هر چیز باید بدانید که برای چه نوع تولیدات و مشاغلی پروانه بهداشت کسب کنید.

مجوز بهداشت مجوزی که به استناد مواد ۷،۸، ۹، ۱۴ قانون مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی بهداشتی مصوب تیر ماه ۱۳۴۷ و آئین نامه های اجرائی مربوطه صادر شده و به واحد های تولیدی اجازه می دهد تا محصولات مورد نظرخود را طبق مشخصاتی که ارائه داده اند و یا تایید شده توسط وزارت بهداشت به بازار عرضه کنند. مجوز پروانه بهداشت دستورالعمل اجراییاست که  به منظور چگونگی صدور، اصلاح و تمدید پروانه ساخت کاربرد  دارد.

مسئوليت اجرایی پروانه بهداشتی و صدر آن  بر عهده کارشناسان سازمان غذا و دارو می باشد. البته مدیر کل نظارت بر فرآورده های مواد غذایی و آرایشی و بهداشتی بر عملکرد این واحد نظارت دارد.

پروانه بهدشت

مراحل اخذ پروانه بهداشت

مدارک لازم برای اخذ پروانه بهداشت

  1. ثبت درخواست کتبی در اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی
  2.  ارائه کپب برابر اصل  پشت و روی پروانه بهره برداری معتبر از وزارت صنایع یا از وزارت جهاد و یا دیگر ارگان ها
  3.  تکمیل و ارائه فرم تاسیس این فرم توسط اداره نظارت تحویل متقاضی اخذ پروانه بهداشت میشود. تمامی صفحات فرم پس از تکمیل شدن توسط فرد باید به تایید مسئول اداره نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی رسیده باشد و تمامی صفحات ان مهر دانشگاه مربوطه را داشته باشد.
  4.  نشانی کامل محل تولیدی به همراه متراژ دقیق تمامی قسمت ها و کروکی. توجه کنید داشته باشید که این کروکی باید توسط کارشناسنان مربوطه تایید شده باشد و مهر و امضا داشته باشد.
  5.  ارائه مدارک مربوط به ثبت شرکت ( اگر موسسه، شرکت باشد) و ارائه روزنامه رسمی
  6.  ارائه تصویر تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست ( بغیر از شهرهای صنعتی )
  7.  ارائه تاییدیه بهداشتی در مورد سیستم آب و فاضلاب و سایر موارد مربوطه با توجه به نوع محصول و در صورت نیاز
  8.   تائیدیه کارشناس و یا کارشناسان بازدید کننده
پروانه کسب

مراحل اخذ پروانه کسب

اخذ پروانه کسب

تمامی مشاغل نیاز به کسب جواز دارند. مشاغلی که آن ها تحت عنوان شغل آزاد نیز میشناسیم مانند نانوایی، سوپر مارکت و یا حتی فروشگاه های البسه نیاز به دریافت جواز کسب دارند.

شاید جالب باشد بدانید که فعالیت هر واحد صنفی بدون مجوز و جواز کسب غیر قانونی است و شامل جریمه میشود. جواز های کسب موقت معمولا یکساله هستند و پس از گذشت یکسال نیاز به تمدید دارند. اما دسته دیگری از جواز ها هستند که دائمی هستند و دیگر نیاز به تمدید ندارند.

به دلیل گسترده بودن مشاغل، نهاد ها و ارگان های مختلفی برای اخذ پروانه کسب وجود دارد. صدور جواز در ایران طبق قوانین تجاری تحت اختیار صنوف و اتحادیه ها قرار گرفته است.

شاید جالب باشد بدانید برای صدور پروانه کسب اولویتی از سوی واحد های صنفی در نظر گرفته شده است که بر اساس آن افرادی که تا کنون جواز اخذ نکرده اند و یا افراد بیکار دارای اولویت هستند.

سخن آخر

همانطور که در این مقاله مشاهده کردید اخذ پروانه از هر نوعی که باشد بسیار سخت و زمان بر است. به همین جهت بهتر است امور در رایطه با اخذ پروانه را به یک مشاور حرفه ای و با تجربه بسپارید. گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان با دارا بودن کادر حرفه ای و کار بلد می تواند راهنمای خوبی برای شما در این عرصه باشد.