مجوز بهداشت

چگونگی اخذ پروانه بهداشت

حتما میدانید که راه اندازی هر کسب و کاری نیاز به اخذ مجوز های لازم را دارد و تا این مجوز ها نباشند امکان راه اندازی آن کسب و کار نیست. مواد غذایی و بهداشتی جزء حساس ترین دسته موادی هستند که ما روزانه با آن سر و کار داریم و به نوعی با سلامت جسمی ما در ارتباط است. پس مسلما برای آن باید مجوز و پروانه خاصی در نظر گرفت که بتوان از سلامت آن مطمئن بود.

در این مقاله قصد داریم تا بطور کامل در رابطه با اخذ پروانه بهداشت با شما صحبت کنیم. تا اگر شما قصد راه اندازی کسب و کاری در این حوضه را دارید با تمامی مراحل آن آشنا شوید.

پروانه بهداشت

پروانه بهداشت به نوعی مجوزی است که به استناد مواد 7،8،9،14 قانون مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مصوب تیر ماه سال 1347 صادر شده و به موسسات و کسب و کار ها اجازه میدهد تا محصوات مورد نظر خود را طبق قانون حاکم و با مشخصات ارائه شده تولید و روانه بازار کنند. باید بدانید که پروانه بهداشت دستورالعمل اجرایست..

نظارت بر پروانه بهداشت

هر مجوزی که صادر میشود معمولا از طرف فرد یا افرادی باید مورد بررسی قرار بگیرد و سپس صادر شود. در مورد پروانه بهداشت این مسئولیت بر عهده کارشناسان سازمان غذا و دارو میباشد. همچنین مدیرکل نظارت بر فرآورده ها خوراکی، آشاميدنی، آرایشی و بهداشتی ناظر بر اعمال این کارشناسان است. زیرا همانطور که گفته شد تولید مواد خوراکی و بهداشتی حساسیت بالایی دارد و در سازمان غذا و دارو نظارت های لازم برای آن صورت میگیرد. به همین علت اخذ پروانه بهداشت در انحصار سازمان غذا و دارو است.

گرفتن پروانه بهداشت

بررسی اخذ پروانه بهداشت

پروانه های پیش نیازبرای اخذ پروانه بهداشتی

مجدد تاکید میکنیم که به دلیل حساسیت بحث غذا و دارو و سخت گیری سازمان مربوطه قبل از اخذ پروانه بهداشت شما باید پروانه های دیگری را اخذ کنیم که به نوعی پیش نیاز پروانه بهداشت محسوب میشود. به این ترتیب تا شما آن پروانه ها را اخذ نکرده باشید صلاحیت دریافت پروانه بهداشت را ندارید. پیش نیاز های پروانه بهداشت بصورت زیر است

 • پروانه مسئول فنی
 • پروانه ساخت
 • پروانه بهره برداری

که در مورد اخذ هر کدام از پروانه ها به طور کامل در دیگر مقالات ما توضیح داده شده است.

 مدارک لازم جهت اخذ پروانه بهداشتی واردات

مشخص است که یک سری از مواد غذایی و یا بهداشتی از خارج از کشور وارد میشود. حال ممکن است این سوال برای شما پیش آید که آیا مرجعی هست که بر این واردات نظارت داشته باشد؟ مسلما سازمان غذا و دارو و کمرگ از ارگان هایی هستند که بر این واردات نظارت دارند.

برای اینکه شما بتوانید مواد غذایی و بهداشتی از خارج از کشور وارد کنید باید پروانه بهداشتی وارداتی داشته باشید. برای گرفتن این پروانه مدارکی نیاز است که در ادامه به آن اشاره میکنیم.

 • گواهی ثبت منبع یا تائیدیه شرایط فنی و بهداشتی
 • گواهی نمایندگی
 • فرمولاسیون
 • برچسب فارسی
 • نمونه
پروانه بهداشتی

مدارک لازم برای اخذ پروانه بهداشتی

سئوالات متداول

1آیا دریافت پروانه بهداشت نیاز به پیش نیاز خاصی دارد؟
پاسخ به این پرسش مثبت است. شما باید قبل ز دریاقت پروانه بهداشت 3پروانه مسئول فنی، پروانه ساخت  پروانه بهره بردای را اخذ کرده باشید تا سازمان غذا و دارو اجازه صدور پروانه بهداشت به شما را بدهد.
2اخذ پروانه بهداشتی برای چه کسب و کار هایی لازم و ضروری است؟
اخذ پروانه بهداشت برای تمام کسب و کار ها و تولیدی هایی که به نوعی با مواد خوراک و یا آرایشی در رابطه هستند ضروری است و بدون این پروانه عملا واحدهای صنفی در این حوضه اجازه فعالیت ندارند. زیرا تولید مواد غذایی و آرایشی بهداشتی بسیار حساس است و اگر کوچک ترین اشتباهی در آن رخ دهد، سلامتی افراد جامعه به خطر می افتد.
3از چه سازمانی باید پروانه بهداشت را اخذ کنیم؟
سازمان غذا و دارو سازمانی است که شما برای فعالیت های خود در خصوص مواد غذایی و بهداشتی باید از آن مجوز کسب کنید. کارشناسان مربوطه در این سازمان مدارک و درخواست شما را بررسی میکنند و در صورت عدم مشکلی خاص اقدام به صدور پروانه بهداشتی برای واحد تولیدی شما میکنند.

مدارک لازم برای صدور پروانه بهداشتی ساخت کارگاهی

برخی از مواد غذایی و یا بهداشتی در محیطی مانند کارگاه فعالیت میکنند و به تولید یک محصول خارج اقدام میکنند. مثال بسیار خوب در این مورد افزایش تقاضا ماسک در زمان شیوع ویروس کرونا بود. در آن زمان کارگاه هایی تشکیل شد و به تولید ماسک اقدام کرد.

در این کارگاه ها فقط یک محصول تولید میشود و شرایط خاص خود را دارد که در ادامه ابتدا مدارک لازم را برای شما بیان میکنیم و سپس به 3 مورد از تبصره های آن میپردازیم. قبل از هر کاری تکمیل فرم درخواست صدور پروانه بهداشتی ساخت کارگاهی الویت دارد.

 • تصویر برابر اصل شده مجوز فعالیت اقتصادی از مراجع ذیصلاح
 • ارائه اصل فیش واریز هزینه های مربوط به پروانه بهداشتی تاسیس و بهره برداری کارگاهی برابرآخرین تعرفه مصوب هیات وزیران
 • -در صورت نبودن آزمایشگاه در محل کارگاه، ارائه قرارداد با آزمایشگاه های مورد تایید سازمان غذا و دارو الزامی است.
 • تعیین حداقل تعداد آزمونهای لازم برای محصولات
 • در خصوص سموم و باقی مانده آفت کش های نباتی حداقل هر سه ماه یکبار به صورت تصادفی نمونه برداری و ارسال به آزمایشگاه صورت پذیرفته و نتایج، مستند سازی و نگه داری شود.

تبصره ۱- در صورت تولید و توزیع در سطح عرضه خارج از محدوده کارگاه، ارائه تصویر برابر اصل شده ثبت نام تجاری از سازمان ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی الزامی است.

تبصره۲- خاطر نشان می سازد در صورتیکه متقاضی درخواست تولید بیش از یک فرآورده را داشته باشد به ازاء هر فرآورده باید یک فرم جداگانه را تکمیل و ارائه نماید.

تبصره ۳-  به ازاء هر فرآورده، هزینه صدور پروانه بهداشتی ساخت کارگاهی باید به طور جداگانه پرداخت گردد.

نداشتن پروانه بهداشتی

پلمپ به علت نداشتن پروانه بهداشتی

سخن آخر

اخذ پروانه بهداشت مراحلی سخت و به نسبت پیچیده دارد. همانطور که دیدید تبصره و قانون های موجود در این رابطه نیز کم نیستند. بد نیست بدانید در صورت فعالیت بدون پروانه بهداشت مکان تولیدی شما پلمپ میشود. پس پیشنهاد ما برای شما این است که به کمک یک تیم حرفه ای و با تجربه این کار را انجام دهید. گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان با چندین سال سابقه اجرایی آماده است تا شما را برای اخذ پروانه بهداشتی یاری کند. با ما تماس بگیرید.