اگر به دنبال اخذ جواز تاسیس از سازمان صنعت و معدن هستید، بهتر است بدانید. روزانه شاهد شرکت ها، مغازه ها و سازمان هایی هستیم که هر کدام به نوعی به فعالیت خاصی مشغول هستند. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که جواز تاسیس را این واحد های صنفی از کجا گرفت اند؟ شرایط اخذ جواز تاسیس صنایع چیست؟ مراحل اخذ جواز تاسیس صنایع چگونه است؟ برای اخذ جواز تاسیس چقدر باید هزینه کنیم؟

جواز تاسیس صنایع یکی از مهمترین و پر متقاضی ترین مجوزهای کسب و کار و تولید است که در ایران صادر می‌شود و نقش مهمی در اشتغال و تولید داخلی دارد، در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی در مورد اخذ جواز تاسیس از سازمان صنعت و معدن برای شما بیان کنیم. همچنین اگر به دنبال ثبت شرکت در مناطق آزاد هستید، با ما همراه باشید.

جواز تاسیس صنایع

جواز تاسیس صنایع مجوزی است که افراد چه حقیقی و یا حقوقی جهت انجام یک فعالیت تولیدی یا اقتصادی اخذ می کنند. این جواز به صاحب آن این اجازه را میدهد که در یکی از شهرک های صنعتی کشور به فعالیت تولیدی بپردازد. البته باید محصول تولید شده در جواز قید شده باشد.

جواز صنایع باید با توجه به نوع محصول تولیدی از وزارت صنعت و معدن گرفته شود. وزارت جهاد کشاورزی یا ارگان های مربوط نیز ممکن است در این پروسه دخیل باشند. البته لازم به یاد آوری است که برای تولید کالا های پزشکی از قبیل سرنگ و یا نخ های جراحی کسب مجوز از وزارت بهداشت نیز لازم است و نمی توان فقط به اخذ جواز از سازمان صنعت و معدن اکتفا کرد.

جواز تاسیس

اخذ جواز تاسیس از وزارت صنعت

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید این موضوع است که کالا هایی که با هم در یک دسته بندی قرار میگیرند می توانند جواز مشترک داشته باشند. به عنوان مثال مواد غذایی و لوازم آرایشی نمی توانند در یک جواز جای گیرند.

مزایای اخذ جواز تاسیس از سازمان صنعت ومعدن

 1. با اخذ جواز تاسیس زمین صنعتی در شهرک های صنعتی به نرخ مصوب دولتی با پرداخت تنها ۳۰ درصد نقد و ۷۰ درصد اقساط ۳۶ ماه به شما تعلق میگیرد.(برای هر سه ماه یک قسط)
 2. برند فارسی محصولات شما توسط اداره ثبت علامت تجاری ثبت میشود.
 3.   شما می توانید در نمایشگاه های داخلی و یا خارجی که مربوط به برندتان باشد شرکت کنید
 4.  می توانید وام و تسهیلات دولتی با سود تولیدی دریافت کنید. لازم به یاد آوری است این تسهیلات با 1 الی 2 سال تنفس همراه است.

مرجع صادر کننده جواز تاسیس صنایع کدام وزارتخانه یا سازمان است؟

با توجه به نوع فعالیت شما به عنوان سرمایه گذار، مرجع و سازمانی که برای شما جواز صادر میکند متفاوت است

برای بیشتر فعالیت های صنعتی، سازمانی که جواز تاسیس صادر میکند سازمان وزارت صنعت، معدن و تجارت است. اما همانطور که میدانید با توجه به فعالیت واحد تولیدی هر کدام از سازمان های میراث فرهنگی، وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت تعاون و… می توانند بر حسب قوانین جاری جواز تاسیس صادر کنند.

اخذ جواز تاسیس چقدر زمان می برد؟

همانطور که مرجع صادر کننده جواز تاسیس متفاوت است، زمانی که طول میکشد این جواز صادر شود هم متفاوت است. مدت زمان اخذ جواز تاسیس از وزارت صنعت معدن و تجارت حدود 10 الی 30 روز کاری زمان میبرد. البته باید مدارک جواز تاسیس را هم به درستی جمع آوری کنید.

اما به عنوان مثال اخذ جواز تاسیس از جهاد کشاورزی بین 20 الی 35 روز کاری زمان میبرد.  اگر شما متقاضی کسب جواز تاسیس از سازمان میراث فرهنگی باشید باید بدانید که پروسه اخذ جواز تاسیس حدود 1 الی 2 ماه زمان میبرد.

مدارک جواز تاسیس

مدارک لازم برای جواز تاسیس

مدارک مورد نیاز برای اخذ جواز تاسیس صنایع

مدارک لازم برای اخذ جواز تاسیس برای اشخاص حقیقی و حقوقی اندکی با هم متفاوت است که در ادامه به بررسی هر کدام میپردازیم.

 • مدارک لازم برای اخذ جواز شخص حقیقی
 1.  کپی شناسنامه فرد متقاضی
 2.  کپی کارت ملی شخص متقاضی
 3. کارت پایان خدمت فرد متقاضی
 4.  اخذ مجوز در صورت لزوم
 • مدارک جواز شخص حقوقی
 1. کپی شناسنامه وکارت ملی دارندگان حق امضاء
 2. کارت پایان خدمت دارندگان حق امضاء
 3. اخذ مجوز ها و انجام استعلامات لازم
 4. کپی روزنامه رسمی تاسیس شرکت
 5. کپی اسناسنامه شرکت
 6. کپی شرکتنامه یا اظهارنامه شرکت
 7. کپی روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
 8. مهر شرکت

مراحل اخذ جواز تاسیس صنایع

 1.  ثبت نام در سامانه بهین یاب
 2.  دریافت نام کاربری و کلمه عبور
 3. تنظیم طرح توجیهی
 4.  انجام استعلامات مختلف از جمله استعلام مربوط به سازمان حفاظت از محیط زیست
 5. رفع نواقص احتمالی اعلام شده از سوی کارشناسان مربوطه
 6.  پس از تایید نهایی مراجعه به سازمان و دریافت مجوز تاسیس

پس از طی مراحل فوق باید منتظر باشید تا ثبت نام و مدارک شما توسط کارشناس مربوطه بازبینی شود. در صورتی که مدارک شما ایراد و نقصی نداشته باشد مجوز شما صادر میشود و پس از آن می توانید به فعالیت بپردازید. پس از اینکه جواز تاسیس صادر شد شما می توانید نسبت به اخذ پروانه بهره برداری اقدام کنید. یعنی به بیان دیگر جهت صدور پروانع بهره برداری در ابتدا باید جوازتاسیس را دریافت کنید.

اعتبار جواز

مدت اعتبار جواز تاسیس

مدت اعتبار جواز تاسیس چقدر است؟

جواز تاسیس از زمان صدور تا یک سال اعتبار دارد و سپس قابل تمدید است. مدت تمدید با نظر کارشناس مربوطه و با توجه به میزان پیشرفت کار متغییر است. اگر از جانب متقاضی، تقاضایی برای تمدید جواز صورت نگیرد، جواز خود به خود اعتبار خود را از دست میدهد.

تفاوت جواز تاسیس حقیقی و جواز تاسیس حقوقی

اخذ جواز تاسیس از سازمان صنعت و معدن برای اشخاص حقیقی و حقوقی از نظر قوانین و کارکرد مشابه هم هستند و در نگاه کلی تفاوتی بین آن ها مشاهده نمیشود. اما بانک ها بیشتر تمایل دارند به جواز های تاسیس حقوقی تسهیلات ارائه دهند. همچنین وام های بالای 1 میلیارد تومان به اشخاص حقیقی به ندرت داده میشود.

آیا برای اخذ جواز تاسیس تهیه و ارائه طرح توجیهی الزامی است؟

ارائه طرح توجیهی با توجه به مراجع صادر کننده جواز تاسیس متفاوت است.  به عنوان مثال اگر مرجع صادر کننده جواز، وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد نیازی به تهیه و ارائه طرح توجیهی کامل نیست و جواز بر اساس پیش طرح توجیهی صادر می شود. اما سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بدون تهیه وارائه طرح توجیهی کامل، اقدام به صدور این جواز نمی نماید.

سخن آخر

در پایان لازم به ذکر است چنانچه تصمیم به اخذ جواز صنایع دارید و یا در مورد این جواز نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، می توانید از طریق راه های ارتباط با ما، با گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان در تماس باشید و از مشاوره تخصصی رایگان کارشناسان خبره این شرکت بهره مند گردید.