Product was successfully added to your shopping cart.

Phone: 0098-21-88991342

ثبت جواز تاسیس از صنعت و معدن

در این مقاله قصد داریم شما را با موضوع « اخذ جواز تاسیس » آشنا نماییم. اشخاص حقیقی یا حقوقی که قصد تشکیل یک بخش تولیدی – اقتصادی دارند برای آغاز کار خود نیاز به اخذ جواز تأسیس دارند. این امر شرایط، مراحل، و فوایدی دارد که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

اخذ جواز تاسیس

منظور از اخذ جواز تأسیس چیست ؟

اولین قدم برای راه اندازی یک کارخانه کدام مورد است ؟

به طور معمول تاریخ اعتبار برای یک جواز تأسیس چه مدتی است ؟

آیا امکان انتقال به غیر برای یک جواز تأسیس وجود دارد ؟

مزایای اخذ جواز تأسیس چه مواردی است ؟

شرایط لازم برای اخذ جواز تأسیس چه مواردی است ؟

متقاضیان اخذ جواز تأسیس چه شرایطی را به طور عمومی باید داشته باشند ؟

برای اشخاص حقیقی در فرآیند اخذ جواز تأسیس چه مدارکی مورد نیاز است ؟

برای اشخاص حقوقی در فرآیند اخذ جواز تأسیس چه مدارکی مورد نیاز است ؟

آیا امکان صدور جواز اینترنتی برای کارفرمایان واحد های تولیدی و صنعتی وجود دارد ؟

آیا اخذ جواز تأسیس به صورت رایگان می باشد یا باید هزینه ای پرداخت گردد ؟

آیا به طور کلی تفاوتی میان جواز تأسیس حقیقی و حقوقی وجود دارد ؟

چه زمانی کار فرمای واحد تولیدی می تواند برای واگذاری زمین در شهرک های صنعتی اقدام کند ؟

مدت زمان اخذ جواز تأسیس چقدر است ؟ آیا روند تسریع زمان در این مرحله امکان پذیر است ؟

پروانه بهره برداری چه جایگاهی در فعالیت های اقتصادی دارد ؟

در فرآیند واحد های تولیدی ، پروانه بهره برداری در چه زمانی نیاز است که اتخاذ گردد ؟ 

اخذ پروانه بهره برداری در خلال فعالیت اقتصادی چه مراحلی دارد ؟

آیا امکان ابطال برای جواز تأسیس بعد از اخذ آن وجود دارد ؟

آیا می توان جواز تأسیس را تمدید نمود ؟

آیا امکان انتقال جواز تأسیس به غیر وجود دارد ؟

آیا مرجع صادر کننده جواز تأسیس برای همه واحد های تولیدی یکسان است ؟

آیا مشاغل کوچک و خانگی نیز می توانند جواز تأسیس را برای خود اخذ نمایند ؟

جهت سهولت در سفارش جواز تأسیس چه امکاناتی از سوی برخی سایت های معتبر شرکت های ثبتی فراهم شده است ؟

شرط ثبت برند برای یک محصول اقتصادی کدام است ؟

حداکثر زمان برای تمدید جواز تأسیس در صورت تأخیر در اقدام به تمدید جواز تأسیس چقدر است ؟

بازدید کارشناس حوزه صادر کننده جواز تأسیس چه زمانی خواهد بود ؟

منظور از اخذ جواز تأسیس چیست ؟

جواز تأسیس یک مجوز برای آغاز به کار یک واحد تولیدی و اقتصادی است . جواز تأسیس برای هر شخص حقیقی و حقوقی یکی از ملزومات اصلی شروع به کار می باشد. در واقع جواز تأسیس گواهی یا مجوزی است که از سوی مراکز صنعتی و اداری داخل کشور به تولید کنندگان داخلی ( حقیقی و حقوقی ) داده می شود .

ادارات صنعتی مانند اداره صنعت معدن و تجارت یا اداره برنامه ریزی و توسعه یا اداره بازرگانی از جمله اداراتی هستند که مجوز های مربوط به جواز تأسیس را صادر می کنند. این ادارات جواز تأسیس را برای فعالیت های اقتصادی و تولیدی در زمینه های مختلف و متعدد جامعه از جمله کشاورزی ، صنعت ، معدن ، کار آفرینی ، مشاغل خانگی ، کار و تعاون اجتماعی و غیره به صورت مدت دار و طبق شرایط خاص صادر می کنند.

هر واحد تولیدی که فعالیت اقتصادی را انجام می دهد باید برای فعالیت خود این جواز تأسیس را اخذ کند تا بتواند در مراحل بعدی ادامه کار اقتصادی شرایط لازم و بهره برداری های خاص خود را انجام دهد. بنابراین می توان بیان کرد که اخذ جواز کسب نیاز مبرم یک واحد اقتصادی و تولیدی است که باید به آن توجه کرد و آن را دریافت نمود.

شایان ذکر است که در مراکز حقوقی می توان جایگزین یا نماینده مرکز را برای اخذ جواز تأسیس معرفی کرد . همان طور که می دانید مراحل اخذ جواز تأسیس بسیار مهم و حساس است و نیاز به پیگیری های فرد حقیقی یا حقوقی دارد. در زیر یک نمونه دقیق و عینی از یک جواز تأسیس است که کل بند های داخل جواز تأسیس را به وضوح نشان می دهد .

منظور از اخذ جواز تأسیس چیست ؟

اولین قدم برای راه اندازی یک کارخانه کدام مورد است ؟

زمانی که یک فرد ( که به وی شخص حقیقی گفته می شود ) و یا یک مرکز ، شرکت یا مؤسسه ( که آن را اشخاص حقوقی می گویند ) قصد ایجاد کار به صورت کار آفرینی در یک واحد تولیدی بزرگ به نام کارخانه دارد و هدف وی ایجاد اشتغال برای افراد دیگر در راستای تولیدات داخلی برای محصول می باشد باید یک کارخانه تولیدی را راه اندازی نماید.

اولین کاری که این شخص ( حقیقی یا حقوقی ) نیاز دارد آن را انجام دهد اخذ جواز تأسیس است . جواز تأسیس از مواردی است که شخص حقیقی یا حقوقی باید آن را در بدو تأسیس واحد تولیدی و اقتصادی خود آن را برای بهبود شرایط کاری خود تهیه و اخذ نماید.

نکته مهم آن است که جواز تأسیس برای فرد حقیقی با عنوان جواز تأسیس حقیقی صادر می شود و برای فرد حقوقی تحت شرایط خاص شرکت ، مرکز  یا مؤسسه تولیدی به صورت جواز تأسیس حقوقی صادر می شود.

 در متن جواز تأسیس یک واحد اقتصادی تمامی مشخصات مالک و آدرس و محصول تولیدی همراه با تاریخ اعتبار به طور دقیق قید می شود . یک نکته بسیار مهم در متن جواز تأسیس آن است که محصول تولید شده در واحد تولیدی باید منطبق با محصول قید شده در جواز تأسیس باشد . همخوانی میان این دو یکی از موارد بسیار مهم است که باید به آن توجه نشان داد.

اولین قدم برای راه اندازی یک کارخانه کدام مورد است ؟

به طور معمول تاریخ اعتبار برای یک جواز تأسیس چه مدتی است ؟

در زمان اخذ جواز تأسیس در متن مجوز صادر شده مدت زمان اعتبار فعالیت تولیدی – اقتصادی به صورت خوانا و دقیق ذکر شده است. نکته بسیار مهم آن است که این تاریخ به طور معمول حدود یک سال تعریف شده است . این یک سال مدت اعتبار یک جواز تأسیس است که در خود نکات مهمی را قرار داده است.

زمان یک ساله جواز تأسیس این امر را برای فرد حقیقی یا حقوقی ایجاب می کند تا فعالیت اقتصادی خود را آغاز کرده و شرایط قابلیت و ارزش کار خود را به نمایش بگذارد. گاهی اوقات دیده شده است که مدت زمان یک ساله جواز تأسیس را به عنوان مدت زمان دوره تنفس معرفی کرده اند. در این زمان باید کار فرما یا کار آفرین شرایط تولید محصولات خود را بهبود و ادامه دهد.

به عبارت دیگر این کارخانه یا واحد تولیدی باید فعالیت خود را به صورت مستمر به انجام برساند و به گونه ای نباشد که پس از مدت زمان بسیار کوتاهی فعالیت خود را کاهش و یا حتی آن را تعطیل نماید. در واقع جواز تأسیس مجوز آغاز کاری است تا کار فرما را به انجام کار تشویق کند . نتیجه تشویق تمدید نمودن جواز تأسیس است که کار فرما می تواند آن را دوباره به کار برد .

به طور معمول تاریخ اعتبار برای یک جواز تأسیس چه مدتی است ؟

آیا امکان انتقال به غیر برای یک جواز تأسیس وجود دارد ؟

زمانی که کار فرما یا کار آفرین واحد تولیدی و اقتصادی برای شروع فعالیت اقتصادی خود جواز تأسیس را کسب کرده باشد در هر زمانی که بخواهد می تواند جواز تأسیس خود را به فرد دیگر یا شخص ثالثی انتقال دهد .

در حقیقت کارفرما یا کار آفرین می تواند بنا به شرایط پیش آمده مانند عدم تمایل به ادامه فعالیت اقتصادی یا نداشتن سرمایه و توان مالی یا شرایط خاص دیگر این امکان برای وی وجود دارد تا بتواند مجوز تأسیس خود را به شخصی که بخواهد انتقال دهد.

در حقیقت امکان انتقال به غیر برای مجوز صادر شده وجود خواهد داشت ؛ تنها موردی که باید به آن توجه کرد آن است که این مجوز باید با نوع محصول تولیدی در همان واحد اقتصادی یکسان باشد . منظور از این عبارت آن است که انتقال جواز تأسیس به فرد ثالث باید طبق متن جواز تأسیس مطابقت داشته باشد.

آیا امکان انتقال به غیر برای یک جواز تأسیس وجود دارد ؟

به عنوان مثال اگر جواز تأسیس در زمینه مواد غذایی و کشاورزی با تولید یک محصول خاص صادر شده باشد در زمان انتقال به غیر باید متناسب با محصول شخص ثالث تولید انجام شود . در واقع شخص ثالث نمی تواند تولید محصول در زمینه صنعت را داشته باشد.

پس می توان یاد آور شد که محصول تولیدی در زمان برقراری و انتقال به غیر باید به صورت متناسب با یکدیگر باشد . البته نداشتن این شرط محدودیت دائمی را برای شخص ثالث ایجاد نمی کند .

منظور از نداشتن محدودیت دائم ، شرایط تغییر جواز تأسیس به جواز تأسیس دلخواه است که باید طبق قوانین و مقررات حاکم بر مراکز صادر کننده مجوز تأسیس مراحل تغییر جواز انجام پذیرد. پس محدودیت موقتی ایجاد شده است که طبق قوانین قابل حل شدن خواهد بود.

ارائه خدمات ثبت شعبه شرکت های خارجی در ایران و ثبت شرکت در مناطق آزاد .....با ماهان ثبت

 

مزایای اخذ جواز تأسیس چه مواردی است ؟

زمانی که شخص حقیقی یا حقوقی قصد دارد تا جواز تأسیس را برای مرکز تولیدی اخذ نماید ممکن است با مزایا و فواید داشتن یک مجوز تأسیس آگاهی کاملی نداشته باشد از این رو در این بخش از مطلب سعی می شود تا مزایای داشتن یک جواز تأسیس را برای کارفرمایان این واحد های تولیدی و صنعتی بیان نماییم.

در حقیقت شناخت مزایای اخذ جواز تأسیس راهگشایی مناسب برای ادامه فعالیت های اقتصادی این دسته از کارفرمایان و کار آفرینان می باشد. موارد زیر مزایای مطرح شده را به صورت لیست وار بیان می کند که عبارتند از :

1) اگر کارفرما برای واحد تولیدی و اقتصادی خود جواز تأسیس را اخذ نماید می تواند با شروط خاصی زمین واحد تولیدی خود را تهیه نماید. شرایط این قسمت برای واگذاری زمین به این صورت است که کار فرما 30 درصد را به صورت نقدی پرداخت کند 70 درصد بعدی را می تواند وام بدون بهره دریافت کند.

این امتیاز برای این دسته از کار فرمایان می تواند یک شروع بسیار مناسب برای فعالیت تولیدی مورد نظر باشد. نکته مهم تر آن که واگذاری زمین برای این دسته از واحد های تولید که جواز تأسیس را اخذ می نمایند ، زمینی است که در شهرک های صنعتی همان شهر به آنان واگذار می شود.

به طور معمول بهترین مکان برای آغاز فعالیت های تولیدی و اقتصادی همان زمین واقع در شهرک صنعتی است که سایر کارخانه های تولیدی نیز در آن جا وجود دارند و به صورت یک مجتمع عظیم تولیدی گرد هم آمده اند.

وام بدون بهره برای این کار فرمایان از سوی وزارت صنایع کشور قابل پرداخت می باشد . شرایط ویژه این وام به قدری مناسب است که می توان گفت نحوه باز پرداخت آن نیز به شکل ویژه در اقساط 36 ماهه یعنی 3 سال تمام می باشد.

سر رسید های پرداخت اقساط نیز به صورت سه ماه یکبار تعریف شده است. امتیاز دیگر این وام همان بدون بهره بودن آن است که بدون سود بانکی و کار مزد بانکی از کار فرما دریافت می شود .

2) امکان ثبت برند فارسی برای محصول واحد تولیدی یکی دیگر از مزایای مهم در اخذ جواز تأسیس است . این امکان با برند ایرانی در داخل ایران بر روی محصول تولیدی درج می شود.

برند ، علامت تجاری منحصر به فردی است که بر روی هر محصول یا خدمت تولیدی توسط اداره ثبت برند یا علائم تجاری درج می شود . در حقیقت می توان گفت که امکان داشتن یک برند ایرانی تنها با داشتن یک جواز تأسیس به آسانی امکان پذیر خواهد بود.

3) چنانچه یک کارفرمای زبردست بتواند برای مجموعه و واحد تولیدی خود یک جواز تأسیس را کسب و اخذ نماید می تواند برای تبلیغ محصول و شرکت در مسابقه با رقبای هم تراز با خود در نمایشگاه های تجاری داخل ایران و خارج ایران نیز شرکت نماید.

در واقع می توان گفت امتیاز شرکت در نمایشگاه های داخلی و خارجی شاید آرمانی باشد که همه تولید کنندگان داخلی آن را برای افزایش فروش محصول و کسب سود و ثروت آتی در برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت خود قرار داده اند.

توجه داشته باشید این امکان هم وجود دارد که یک مرکز تولیدی و اقتصادی فاقد جو.از تأسیس سال های متمادی برای شرکت در نمایشگاه های تولیدی و رقابتی تلاش کرده ولی به نتیجه نرسیده است اما یک کارفرمای واحد تولیدی با جواز تأسیس به راحتی می تواند این آرمان را به تحقق کامل برساند.

4) یکی از موارد مهمی که کار فرما نیاز دارد تا برای سرمایه گذاری واحد تولیدی و اقتصادی خود آن را به کار برد و برای تحقق آن برنامه ریزی نماید طرح خاصی با نام PFS است.

طرح PFS نام طرح برنامه ریزی شده است که در اثر تفکر و طرح ریزی کار فرمایان و عوامل اجرایی و توسعه واحد تولیدی ایجاد می شود. در واقع بارش فکری بسیار از مسئولان اجرایی واحد تولیدی منجر به تولید یک پیش طرح توجیهی از مسائل اقتصادی پیرامون واحد تولیدی است که باید به تأیید کارشناسان ماهر مرجع صادر کننده جواز تأسیس برسد.

زمانی که این پیش طرح توجیهی مورد تأیید کارشناسان نام برده قرار گرفت ، جواز تأسیس واحد تولیدی نیز صادر می شود . با طرح PFS امکان ارائه و جذب سرمایه گذاری آتی برای کار فرمای واحد اقتصادی به آسانی وجود خواهد داشت.

چنانچه می دانید از مدت زمانی قبل تر تمامی موارد اقتصادی ، شرایط شروع کار ، برنامه های آتی برای واحد تولیدی  و حتی میزان و نوع محصول واحد تولیدی و بسیاری از موارد مشابه آن در این طرح پر کاربرد به طور دقیق بیان می شود .

شاید بتوان گفت یکی از عوامل مهمی که می تواند ذکر تمام موارد را به خوبی بیان کند شروع به کار واحد تولیدی و یاد داشت نمود میزان تولیدات است. در راستای تولید محصول است که ارقام و اعداد به طور دقیق بیان می شود . این بر آورد شاید به مدت زمانی هر چند کوتاه نیاز داشته باشد ولی بهترین و مناسب ترین ارقامی است که در جذب سرمایه گذاری های آتی از آن استفاده می شود.

5) با داشتن یک جواز تأسیس امتیاز مهم دریافت وام و تسهیلات از مراکز مالی نیز امکان پذیر خواهد شد . شایان ذکر است که دریافت وام و تسهیلات به صورت دولتی خواهد بود .

این مزیت برای کار فرمای واحد اقتصادی سود تولید محصول را در یک دوره تنفسی 1 تا 2 سال لحاظ کرده است که امکان باز پرداخت همین وام یا تسهیلات نیز به صورت بلند مدت 5 سال به بالا خواهد بود.

یک نکته بسیار مهم از این مطلب آن است که دولت ایران برای افرادی که بخواهند یک فعالیت تولیدی و اقتصادی را در راستای اشتغال زایی و افزایش تولیدات داخلی احداث و ایجاد نمایند شرایط بی نظیر و حمایت های خاصی را فراهم کرده است که در هیچ  جای دیگری این امکان به خوبی مقدور نشده است. در حقیقت سرمایه گذاران واقعی می توانند از این شرایط به نحو مطلوب بهره لازم را کسب نمایند.

 مزایای اخذ جواز تأسیس چه مواردی است ؟

ثبت انواع شرکت بامسئولیت محدود، سهامی خاص، تعاونی، صرافی، تضامنی و... با ماهان ثبت

 

شرایط لازم برای اخذ جواز تأسیس چه مواردی است ؟

داشتن جواز تأسیس از جمله مواردی است که باید به آن توجه نمود و شرایط لازم را برای اخذ آن فراهم کرد. این شرایط به صورت یک الزام بوده و تمامی کار فرمایان حقیقی و حتی حقوقی باید آن را به طور تمام و کمال داشته باشند تا بتواند طبق شرایط عمومی که در بند بعدی خواهد آمد ، جواز تأسیس را اخذ نمایند. این شرایط لازم عبارت است از :

1) ارائه گواهی سوء سابقه و عدم اعتیاد . این گواهی برای تمامی مجوز های داخل ایران یک نیاز مبرم و ضروری است.

2) کارفرمای واحد تولیدی باید بتواند مجوز های لازم را از چند ارگان دولتی مرتبط با مراکز صدور جواز تأسیس دریافت نماید. این ادارات شامل بر  شهرداری و وزارت دارایی خواهد بود .

3) کارفرمای واحد اقتصادی علاوه بر مجوز های بند دوم باید بتواند تأیید صلاحیت شخصی و مکانی خود و کارخانه خود را از اداره نظارت بر اماکن عمومی دریافت نماید.

سه مورد فوق موارد بسیار مهم در شرایط لازم برای اخذ جواز تأسیس به شمار می آید .

 شرایط لازم برای اخذ جواز تأسیس چه مواردی است ؟

متقاضیان اخذ جواز تأسیس چه شرایطی را به طور عمومی باید داشته باشند ؟

بعد از ارائه مدارک و مجوز های پاراگراف قبلی نوبی به بیان شرایط عمومی کل متقاضیان جواز تأسیس می رسد. به طور عمومی باید شرایط عمومی برای کار فرمایان واحد های تولید و صنعتی به گونه ای باشد که امکان دریافت جواز تأسیس با سهولت هر چه تمام تر انجام پذیرد. از این رو شرایط عمومی متقاضیان جواز تأسیس عبارت است از :

1) کارفرمای واحد تولیدی و صنعتی باید به تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران منسوب باشد . یعنی کارفرما ایرانی باشد . قانون ایرانی بودن به این دلیل است که قرار است جواز تأسیس در ایران برای واحد تولیدی صادر شود تا از مزایای داخلی نیز بهره مند شود.

2) کار فرمای واحد تولیدی باید سن 18 سال را تمام کرده باشد . لازم به ذکر است برای افراد حقیقی یا اشخاص حقوقی به صورت مجموعه ای که زیر 18 سال داشته باشند جواز تأسیس برای احداث واحد تولیدی و اقتصادی صادر نخواهد شد .

3) اگر کار فرما جنس مذکر یعنی آقا باشد حتماً باید دارای کارت پایان خدمت یا کارت معافیت از سربازی را داشته باشد . داشتن برگه پایان خدمت یا برگه معاف از خدمت برای آقایان یک نیاز ضروری است که باید ارائه گردد.

یاد آور می شود شرایط سه گانه فوق به صورت مکمل بر شرایط لازم جهت اخذ جواز تأسیس عنوان شده است که جواز تأسیس را به دو صورت حقیقی صادر خواهند کرد. جواز تأسیس به صورت حقیقی برای اشخاص حقیقی و جواز تأسیس به صورت حقوقی برای شرکت یا مؤسسه حقوقی متشکل از هیئت مدیره صادر می شود . توجه به این نکته آن است که همین عبارات نیز باید در بند های جواز تأسیس نیز قید شده باشد .

متقاضیان اخذ جواز تأسیس چه شرایطی را به طور عمومی باید داشته باشند ؟

برای اشخاص حقیقی در فرآیند اخذ جواز تأسیس چه مدارکی مورد نیاز است ؟

همان طور که اشاره کردیم در جواز تأسیس برای اشخاص حقیقی یک بند با عنوان جواز تأسیس برای اشخاص حقیقی آمده است که باید برای اخذ آن مدارک مناسب و درستی را تحویل داد. این مدارک برای اخذ جواز تأسیس که به صورت شخص حقیقی صادر می شود عبارت است از :

1) ارائه اصل و کپی صفحه شناسنامه شخص حقیقی که به عنوان کار فرمای واحد تولیدی در صدد است که جواز تأسیس را برای واحد تولیدی و اقتصادی خود دریافت نماید.

2)    ارائه اصل و کپی صفحه کارت ملی شخص حقیقی که به عنوان کار فرمای یا کار آفرین  واحد تولیدی قصد دریافت جواز تأسیس را دارد .

3) ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت نیز از جمله شرایطی است که باید کار فرما آن را ارائه دهد . همان طور که می دانید این بند مختص به آقایان بوده و چنانچه کار فرمای واحد تولیدی خانم باشد ارائه این گزینه حذف خواهد شد .

4) ارائه لیست تمام کالا و محصولاتی که قرار است در واحد تولیدی و اقتصادی به مرحله تولید برسد به صورت درخواست جهت تولید باید تهیه شود .

5) ارائه آدرس و کد پستی دقیق و کامل کار فرمای واحد تولیدی برای تماس ها و ارتباطات بعد از جواز تأسیس واحد تولیدی نیاز است .

6) ارائه شماره های تماس محل سکونت کار فرمای واحد اقتصادی برای تماس های تلفنی مورد نیاز در شرایط آتی .

لازم به ذکر است که موارد بند 5 و 6 یعنی آدرس ، کد پستی ، شماره های تماس محل اقامت دائم باید به صورت دقیق و درست بیان شود. همچنین یاد آور می شود تمامی مراحل بیان شده بعد از مراجعه به اداره دارایی و تشکیل پرونده در آن اداره قابل انجام و پیگیری خواهد بود .

برای اشخاص حقیقی در فرآیند اخذ جواز تأسیس چه مدارکی مورد نیاز است ؟

برای اشخاص حقوقی در فرآیند اخذ جواز تأسیس چه مدارکی مورد نیاز است ؟

همان طور که اشاره کردیم در جواز تأسیس برای اشخاص حقوقی یک بند با عنوان جواز تأسیس برای اشخاص حقوقی آمده است که باید برای اخذ آن مدارک مناسب و درستی را تحویل داد.

منظور از واحد حقوقی مجموعه ای متشکل از هیئت مدیره است که مدیر عامل اولین شخص مطرح شده در آن به شمار می آید . بنابراین مدارک برای اخذ جواز تأسیس که به صورت حقوقی صادر می شود باید مرتبط با مدارک همان مدیر عامل واحد تولیدی باشد . این مدارک عبارت است از :

1)    ارائه اصل و کپی صفحه شناسنامه مدیر عامل واحد تولیدی به همراه ارائه اصل و کپی صفحه کارت ملی مدیر عامل واحد تولیدی که قصد دریافت جواز تأسیس را برای مجموعه شرکت یا مرکز خود دارد .

2)    ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت برای مدیر عاملی است که برای واحد تولیدی تعریف شده است.

3)    ارائه لیست تمام کالا و محصولاتی که قرار است در واحد تولیدی و اقتصادی به مرحله تولید برسد به صورت درخواست جهت تولید باید تهیه شود .

4)    ارائه اصل و کپی آگهی تأسیس شرکت ، مرکز ، مجموعه یا کارخانه ای که مدیر عامل آن سایر مدارکش را برای اخذ جواز تأسیس ارائه نموده است . اهمیت ارائه آگهی تأسیس از موارد قبلی بیشتر مهم بوده و باید ارائه گردد.

5)    اگر شرکت ، مؤسسه ، مجموعه ، کارخانه یا مرکزی که مدیر عامل برای آن آگهی تأسیس را قبلاً دریافت کرده است و در شرایط فعلی دچار تغییراتی در معرفی نام اصلی مدیر عامل ، آدرس محل تولید محصول و شرایطی از این قبیل شده باشد باید آگهی ثبت تغییرات مکان خود را نیز به همراه آگهی تأسیس ارائه دهد به صورت اصل و کپی دو آگهی ذکر شده .

6)    بعد از ارائه آگهی های تأسیس و تغییر شرکت باید آدرس و شماره های تماس محل سکونت دائم مرکز ، شرکت ، مؤسسه یا کارخانه واحد تولیدی به طور دقیق و بدون هیچ ابهامی ارائه گردد.

7)    ارائه لیست شهرک های صنعتی به صورت دلخواه نیز نیاز است . این لیست می تواند طبق نظر و تحقیقی که کارفرمای واحد تولیدی برای تولید محصول خود انجام داده باشد بهترین مکان ها را برای مرکز تولیدی خود به ادارات صادر کننده جواز کسب معرفی نماید.

اگر شرایط برای تحویل زمین یا مرکز واگذاری شده به این کار فرما خوب و مناسب باشد می توان امید داشت که به شهرک صنعتی مورد نظر انتقال خواهد یافت .

8)    قید کرده کلمه کلیدی « تولیدی » در زمان پر کردن فیلد های موضوع فعالیت شرکت ، مؤسسه یا کارخانه تولیدی. زیرا جواز تأسیس فقط به مراکز تولیدی و اقتصادی خاص داده می  شود که شرایط لازم را نیز داشته باشند .

یاد آور می شود که بند 8 و 6 باید به صورت دقیق و بدون ابهام بیان شود. مشابه بند قبلی این مراحل هشت گانه نیز بعد از مراجعه به اداره دارایی و تشکیل پرونده دارایی برای مالک واحد تولیدی قابل پیگیری و انجام خواهد بود .

انجام انواع خدمات، اعم از ثبت شرکت، برند، انواع موسسات، اخذ کارت بازگانی، پروانه، کد اقتصادی، گواهینامه ایزو،  توسط ماهان ثبت

 

آیا امکان صدور جواز اینترنتی برای کارفرمایان واحد های تولیدی و صنعتی وجود دارد ؟

صدور جواز تأسیس طبق مطالب قبل باید از سوی کار فرما بر اساس پیگیری های اداری انجام شود . اما جامعه امروز با حضور تکنولوژی های جدید و فناوری های متعدد آن توانسته است از طریق اینترنت این امکان را فراهم آورد که کار فرمایان واحد های مختلف در حوزه اقتصاد و صنعت بتوانند درخواست های اقتصادی خود را در راستای اخذ جواز تأسیس به صورت اینترنتی و مجازی انجام دهند.

لازم به ذکر است که ارائه جواز تأسیس از این راه نیز بسیار مطمئن و قابل اطمینان است . پس سعی می کنیم موارد اصلی و مهمی که برای صدور جواز اینترنتی لازم است را برای شما بیان نماییم. این مراحل عبارتند از :

1)    ثبت نام در سایت های مخصوص به ثبت درخواست جواز تأسیس که از سوی مراکز اداری و صنعتی صدور جواز تأسیس اعلام می شود .

2)    وارد کردن کلمه کاربری و رمز عبور در سایت مربوطه بعد از مرحله ثبت نام . در مرحله ثبت نام باید برای خود یک حساب کاربری ایجاد نمایید تا بتوانید کلمه عبور و رمز عبور خود را دریافت کنید .

استفاده از کلمه کاربری و رمز عبور برای مراحل دیگر از جمله بخش پیشنهاد موضوع واحد تولیدی و نهایتاً صدور مجوز جواز تأسیس نیاز است پس باید حتماً آن را ایجاد و استفاده نمایید.

نکته بسیار مهمی که در ایجاد کلمه کاربری و رمز عبور وجود دارد آن است که کارفرمای واحد تولیدی بداند که برای اقدامی نیاز دارد این کلمات رمز آمیز را ایجاد نماید. یعنی باید بتواند سطح لازم را جهت رفع نیاز های بعدی در مراحل اقتصادی تعیین نماید. به عنوان مثال سطح اول کلمه کاربری و رمز عبور به یک فرم ختم می شود و سطح دوم از کلمه کاربری و رمز عبور هم به اطلاعات عمومی در قالب چهار صفحه اختصاص می یابد .

منظور از اطلاعات عمومی ، اطلاعات و مشخصات مربوط به شخص حقیقی و یا حقوقی است که مشخصات واحد تولیدی ، مدیر عامل به همراه نام تجاری مرکز تولیدی باید قید شود .

3)    تکمیل موارد فرم داخل سایت به صورت کامل و دقیق . این مورد باید با درخواست کار فرما مطابقت کامل داشته باشد . مواردی همچون بر آورد های مالی ، در زمان تولید و فروش محصول در زمان آغاز به کار واحد تولید ، به همراه میزان درآمد و گردش کار و سرمایه گذاری های اولیه به همراه مقدار مواد خام در زمان تولید و مسائلی از این قبیل باید کامل و دقیق بیان و درج شود .

لازم به ذکر است پر کردن فیلد های درخواستی داخل سایت ممکن است مدت زیادی طول بکشد که زمان بر باشد. این مرحله از تکمیل فرم نیاز به شکیبایی دارد.

4)    کارفرمای واحد تولیدی باید بتواند اولویت موضوع خود را به درستی تعریف نماید. تعیین اولویت موضوع برای تشخیص و طبقه بندی موضوع مطرح شده یک نیاز است تا سایت ثبت نامی بتواند درخواست ثبت شده در رده مناسب خود قرار دهد.

منظور از تعیین اولویت به لحاظ ایجادی طرح است اگر به یک واحد تولیدی جدید ارتباط داشته باشد تعلق می گیرد . و اگر به صورت توسعه ای باشد به واحد های تولیدی دارای پروانه بهره برداری تعلق خواهد گرفت .

نکته بسیار مهمی در بخش تعیین اولویت موضوع ممکن  است رخ دهد که برای آن نیز راه حلی وجود دارد. زمانی را در نظر بگیرید که قرار است یک طرح کاملاً جدید که تا کنون نبوده است در مرحله تعیین اولویت موضوع تعیین شود .

این طرح در صورتی که جدید باشد باید وارد زبانه سرمایه گذاری شوید و از آن جا در خواست صدور جواز تأسیس را وارد نمایید . بعد از آن نیز باید پیشنهاد موضوع جدید را برای بیان کردن طرح جدید جهت اولویت بندی بیان نمایید.

اقدام بعدی وارد کردن عنوان طرح و پس از آن نیز انتخاب محصولی است که قرار است در واحد تولیدی ایجاد شود . به طور معمول اداره صنایع هر استان لینک ارسالی از بخش تعیین اولویت موضوع را دنبال می کند.

آیا امکان صدور جواز اینترنتی برای کارفرمایان واحد های تولیدی و صنعتی وجود دارد ؟

5)    مرحله نهایی مرحله صدور جواز است . این مرحله آخرین مرحله از مراحل دریافت جواز تأسیس است که مرحله بسیار مهمی نیز به شمار می آید. در این مرحله کار فرمای واحد تولیدی بعد از یک دوره چند ماه بیشتر یا کمتر می تواند جواز تأسیس واحد خود را به راحتی دریافت نماید.

مرحله آخر یعنی صدور جواز بر اساس در خواست هایی که در بخش تعیین اولویت موضوع تعیین شده است امکان پذیر خواهد شد . این مرحله بعد از سیر تکاملی درخواست بیان شده به تحقق خواهد رسید .

شایان ذکر است در شرایط فعلی بسیاری از تقاضا ای جواز تأسیس در برخی مراحل رد شده و پله نهایی اخذ جواز تأسیس یکی از شرایط مهمی است که باید با درایت کامل به فراهم نمودن کامل شرایط اقتصادی و تولیدی اقدام کرد.

گاهی اوقات هم ممکن از درخواست و ثبت آن به درستی انجام پذیرد اما سیکل های اداری آن را ماه ها به طول  بینجامد . داشتن صبر و شکیبایی به همراه پیگیری های دوره ای برای سر انجام گرفتن اخذ جواز تأسیس بسیار مهم و ضروری به شمار می آید.

آیا امکان صدور جواز اینترنتی برای کارفرمایان واحد های تولیدی و صنعتی وجود دارد ؟

ثبت تخصصی برند و علائم تجاری در کمترین زمان ممکن، توسط ماهان ثبت

 

آیا اخذ جواز تأسیس به صورت رایگان می باشد یا باید هزینه ای پرداخت گردد ؟

در پاراگراف های قبلی اشاره کردیم که برای اخذ جواز تأسیس باید شرایط لازم و عمومی از سوی کار فرمای واحد تولیدی فراهم شود . در ادامه نیز اشاره می کنیم که برای تأسیس واحد تولیدی جهت اخذ جواز تأسیس باید مبلغی را به عنوان حق الزحمه یا مالیات بر ارزش افزوده را به دولت پرداخت کرد.

مبلغ عنوان شده چیزی بین 1 تا 2 میلیون خواهد بود . این مبلغ ودیعه ای که باید برای اخذ جواز تأسیس جهت کار فرمای واحد تولیدی پرداخت گردد. مبلغ بیان شده هزینه ای است که جهت اخذ جواز تأسیس می تواند به صورت متغیر نیز توسط مراجع صادر کننده بیان شود .

البته یاد آور می شود در زمان ثبت نام در سایت می توانید قیمت به روز شده هزینه جواز تأسیس را آنلاین مشاهده کنید. ممکن است در بازه هایی از زمان تغییری دیده نشود و یا بر عکس در زمان های دیگر هزینه جواز تأسیس به طور نا مرتبی دچار نوسان شود .

این تغییر هزینه ممکن است به دلیل افزایش میزان درخواست های جواز تأسیس در سراسر ایران باشد که با این گزینه نوعی محدودیت ایجاد می کنند تا کار فرمایان واقعی نیز شناخته شود .  و امتیاز جواز تأسیس فقط به کارفرمایان واحد تولیدی مناسب و واقعی داده شود . ولی به طور کلی هزینه جواز تأسیس با استعلام اینترنتی در سایت امکان پذیر خواهد بود.

آیا اخذ جواز تأسیس به صورت رایگان می باشد یا باید هزینه ای پرداخت گردد ؟

آیا به طور کلی تفاوتی میان جواز تأسیس حقیقی و حقوقی وجود دارد ؟

همان طور که اشاره کردیم در جواز تأسیس برای اشخاص حقیقی و حقوقی آنچه تمایز دیده شده است عنوان حقیقی یا حقوقی بودن جواز تأسیس است . پس می توان نتیجه گرفت که جواز تأسیس تنها به نوع کارفرمای واحد تولیدی بستگی دارد که عنوان آن در جواز تأسیس بیان می شود.

اما به طور کلی می توان این تفاوت فاحش را نیز خارج از دید ندانست و آن را بیان نمود. به صورت عمومی هر دو شخص حقیقی و حقوقی می توانند از تمام مزایای جواز تأسیس مرکز تولیدی خود بهره ببرند اما یک تفاوت در میزان وام و تسهیلات جواز تأسیس اشخاص حقیقی و حقوقی وجود دارد و آن تفاوت در مبلغ بیش از یک میلیارد تومان است .

به عنوان مثال اشخاص حقیقی می توانند تا سقف یک میلیارد را به عنوان وام یا تسهیلات از مراکز مالی دریافت نمایند. بیش از این مبلغ برایشان امکان پذیر نیست . اما اشخاص حقوقی که متشکل از هیئت مدیره هستند می توانند مبلغ بالای یک میلیارد چیزی حدود چند میلیارد تومان را بدون هیچ محدودیتی دریافت نمایند .

آیا به طور کلی تفاوتی میان جواز تأسیس حقیقی و حقوقی وجود دارد ؟

چه زمانی کار فرمای واحد تولیدی می تواند برای واگذاری زمین در شهرک های صنعتی اقدام کند ؟

به طور کلی بعد از اخذ جواز تأسیس است که کار فرمای واحد تولیدی می تواند مراحل معرفی نامه واگذاری زمین در شهرک های صنعتی را از آن خود کند .

همان طور که ملاحظه کردید در بند هایی از این مقاله در خصوص واگذاری زمین در شهرک های صنعتی مطالبی بیان شد که تحقق آن با پیگیری های کار فرمای واحد تولیدی بعد از دریافت مجوز تأسیس انجام می گیرد . این کار می تواند برای سرعت بیشتر به مؤسسات ثبت شرکت محول شود تا زمان واگذاری زمین تسریع یابد.

چه زمانی کار فرمای واحد تولیدی می تواند برای واگذاری زمین در شهرک های صنعتی اقدام کند ؟

مدت زمان اخذ جواز تأسیس چقدر است ؟ آیا روند تسریع زمان در این مرحله امکان پذیر است ؟

به طور کلی مدت زمان پیش بینی شده برای اخذ جواز تأسیس زمانی است بین 14 الی 20 روز یا میانگین به صورت دو هفته ای بیان شده است. این زمان می تواند در خلال روز های اداری و میان تعطیلی ها هم افزایش یابد یا بروکراسی های اداری مانع از انجام فرآیند اخذ جواز تأسیس گردد. یک راه حل بسیار ساده و مطمئن مراجعه به شرکت های ثبتی است که پیشنهاد می شود . امتیاز شرکت های ثبتی مجوزی است که از ادارات صادر کننده جواز تأسیس دریافت کرده اند.

این شرکت ها ثبتی می توانند پارامتر هایی مانند تسریع در زمان اخذ جواز تأسیس ، تسریع در فرایند واگذاری زمین شرهرک های صنعتی ، و یا تسریع در زمان دریافت وام از بانک ها و مؤسسات مالی به خوبی مدیریت کرده و در کوتاه ترین زمان ممکن آن را در اختیار کار فرمای واحد تولیدی قرار دهند.

شایان ذکر است انجام این خدمات از سوی شرکت های ثبتی باید با پرداخت هزینه از سوی کار فرمای واحد تولیدی انجام گیرد . همه مواردی که قرار است شرکت های ثبتی برای کارفرمای واحد تولیدی انجام دهند منوط به ارائه یک جلد از طرح توجیهی PFS واحد تولیدی و اقتصادی خواهد بود.

مدت زمان اخذ جواز تأسیس چقدر است ؟ آیا روند تسریع زمان در این مرحله امکان پذیر است ؟

اخذ انواع گواهینامه ISO , GMP و ... توسط ماهان ثبت

 

پروانه بهره برداری چه جایگاهی در فعالیت های اقتصادی دارد ؟

پروانه بهره برداری یک مجوز است که در فعالیت های صنعتی و تولیدی باید صادر شود . این پروانه در صورتی قابل اخذ و صادر است مورد بهره برداری در تمام بخش ها و واحد های راه اندازی محصول تولید شده در مرکز تولیدی است.

برای نمونه می توان این گونه بیان نمود که مسائل تأمین تأسیسات ، احداث ساختمان محل تولید ، نصب ماشین آلات خط تولید و حتی تأمین نیروی انسانی خط تولید باید به صورت کامل قرار گیرد تا واحد های متنوع صنعت تولید در مرکز تولیدی به فعالیت اقتصادی مشغول باشند. در صورتی که شرایط فوق برای اخذ یا ابطال پروانه بهره برداری وجود داشته باشد می تواند عمل مربوطه نیز به انجام برسد .

در حقیقت می توان پروانه بهره برداری را عاملی برای تولید انبوه محصول و ارائه آن به بازار اقتصادی بیان کرد . همان طور که می دانید برای آغاز تولید انبوه نیاز است که محصول دارای مجوز های بهداشتی ، زیست محیطی و استانداردی باشد که از سوی مراکر صادر کننده پروانه بهره برداری تأیید شده باشد .

پروانه بهره برداری چه جایگاهی در فعالیت های اقتصادی دارد ؟

در فرآیند واحد های تولیدی ، پروانه بهره برداری در چه زمانی نیاز است که اتخاذ گردد ؟

بعد از آن که کار فرمای واحد تولیدی و اقتصادی توانست جواز تأسیس واحد تولیدی خود را دریافت نماید می تواند به دریافت و اخذ پروانه بهره برداری نیز اقدام نماید. به عبارت دیگر جواز تأسیس در زمان آغاز به تولید در واحد اقتصادی نیاز است و پروانه بهره برداری نیز در زمان انجام کار و تولید محصول برای کارفرمای واحد تولیدی مورد نیاز است .

داشتن پروانه بهره برداری در زمان تولید محصول می تواند اعتبار تولید را برای کار فرما فراهم آورد . زیرا شماره پروانه بهره برداری طبق قوانین تولید در مراکز اقتصادی و تولیدی باید روی محصول به صورت برچسب روی محصول ارائه گردد.

در فرآیند واحد های تولیدی ، پروانه بهره برداری در چه زمانی نیاز است که اتخاذ گردد ؟

اخذ پروانه بهره برداری در خلال فعالیت اقتصادی چه مراحلی دارد ؟

برای اخذ پروانه بهره برداری یک سری مراحل به صورت کلی بیان می شود که کارفرمای واحد تولیدی باید آن ها به ترتیب ذکر شده به پایان برساند تا بتواند برای فعالیت اقتصادی خود پروانه بهره برداری را بعد از جواز تأسیس اخذ نماید. این مراحل عبارتند از :

ارائه درخواست متقاضی ( کارفرمای واحد تولیدی ) و تکمیل مدارک مورد نیاز به صورت دستی در مراکز صادر کننده پروانه بهره برداری یا به صورت آنلاین توسط بار گذاری در سایت شرکت های ثبتی .

استعلام از دستگاه‎ ها‎ی ذیربط که صادر کننده پروانه بهره برداری هستند .

 تکمیل و ارائه فرم پروانه بهره برداری برای ارائه آن به مرکز صادر کننده پروانه بهره برداری.

بازدید کارشناس، تعیین ظرفیت واحد و تأیید مندرجات فرم تکمیل شده تا روال اخذ ، تمدید ، یا ابطال مرجعیت قانونی و رسمی پیدا کند .

پرداخت هزینه تمبر پروانه بهره برداری در خزینه دولتی طبق اعلام مرکز صادر کننده پروانه بهره برداری .

اخذ پروانه بهره برداری که مهم ترین و بهترین مرحله برای دریافت پروانه بهره برداری است.

اخذ پروانه بهره برداری در خلال فعالیت اقتصادی چه مراحلی دارد ؟

آیا امکان ابطال برای جواز تأسیس بعد از اخذ آن وجود دارد ؟

زمانی که کار فرما جواز تأسیس را برای مجموعه تولیدی خود اخذ نمود با ایجاد شرایط  خاصی هم امکان ابطال جواز تأسیس به وجود می آید . به طور کلی اگر خود کارفرما که به صورت حقیقی یا حقوقی باشد می تواند درخواست شخص را مبنی بر انقضای مدت زمان جواز تأسیس اعلام بدارد . بعد از این درخواست و طی کردن مراحل قانونی آن ، دیگر جواز تأسیس از درجه اعتبار خارج و ساقط می شود .

در این بخش از مطلب برای زمان ابطال می توان یک پیشنهاد را بیان کرد که به صورت منفعتی دو سویه انجام پذیرد. در حقیقت کار فرمایی که قصد ابطال جواز تأسیس واحد تولیدی خود را دارد می توان انتقال آن را به شرکت های ثبتی واگذار کرده تا بهترین تصمیم از سوی کارشناسان آن واحد برای کار فرما عنوان شود .

گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان با 6 سال سابقه کاری در زمینه ی امورات اداری و ثبتی واحدهای تولیدی، صنعتی، کشاورزی و ... و امور ثبتی شرکت و علائم تجاری، سعی بر مرتفع کردن دغدغه های اجرایی متقاضیان خود داشته است. با توجه به اینکه انجام امورات اداری و ثبتی، بسیار زمانبر و پر دغدغه می باشد، گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان را بر آن داشته تا خدماتی در جهت تسهیل فعالیت های اقتصادی ارائه نماید و در کمترین زمان درخواست متقاضیان را اجرا نماید.

برای آشنایی بیشتر با خدمات ارائه شده توسط گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان و رفع ابهام های احتمالی در هر نوع خدمات اداری و ثبتی می توانید از بخش های مختلف وب سایت دیدن فرمایید. با نظرات خود ما را در ارتقای سیستم اجرایی و اطلاع رسانی گروه تخصصی ثبت شرکت ماهان یاری کنید.

فرم ثبت سفارش